
- Očekujemo da proratna politika Brisela ne ometa mirovne pregovore Rusije i -SAD kako bi se okončao rat Rusije i Ukrajine", rekao je Sijarto na zajedničkoj konferenciji za novinare sa turskim kolegom Hakanom Fidanom u Ankari, prenosi Politika.
Prema njegovim riječima, garancije za Ukrajinu trebalo bi da budu razmotrene nakon potpisivanja sporazuma i procesa pregovora korak po korak.
- Hajde da idemo naprijed u ovom procesu korak po korak. Hajde da prvo potpišemo sporazum o prekidu vatre, a zatim da vodimo mirovne pregovore da bismo postigli dogovor. Prvo moramo da uradimo ono najvažnije, jer ako sve pomiješamo, izgubićemo šansu da napredujemo putem mira - naveo je Sijarto.
On je ocijenio da je jedno od najvažnijih pitanja za buduću međunarodnu bezbjednost obnavljanje odnosa između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država.
- Nadam se da će doći do dogovora između Rusije i Amerike. Ako do toga dođe i ove dvije zemlje mogu da uspostave normalne odnose, to će biti od koristi cijelom svjjetu. Nadajmo se da se niko neće miješati u postizanje takvog sporazuma - naglasio je Sijarto.
Šef turske diplomatije izrazio je podršku Ankare sporazumu o prekidu vatre i sveobuhvatnim mirovnim pregovorima predvođenim SAD za okončanje trogodišnjeg rata Rusije i Ukrajine.
- Podržavamo pregovore o prekidu vatre koje vode SAD. Vjerujemo da je planiranje svih koraka u vezi sa evropskom bezbjednošću zajedno sa Turskom od suštinskog značaja za naš zajednički interes - zaključio je Fidan.