Po tom pokazatelju već je ispred Grčke, Portugala i Španije, prenose Nezavisne novine.
Nakon ovogodišnjeg realnog rasta BDP-a od dva odsto, MMF Sloveniji u 2025. predviđa jačanje ekonomske aktivnosti od 2,5 odsto, a potom oko 2,7 odsto za naredne godine.
Takva privredna dinamika, iako niža nego u godinama prije izbijanja pandemije kovida 19 i s oporavkom nakon koronavirusa 2021. godine, prema prognozama fonda, znatno će nadmašiti onu članica EU na zapadu i jugu Evrope, čime će Slovenija postepeno smanjivati razvojni zaostatak za razvijenijim zemljama kontinenta.
Dok je ove godine slovenački BDP po stanovniku, izražen u standardima kupovne moći, zaustavljen na vrijednosti od 53,29 hiljada takozvanih prilagođenih međunarodnih dolara, trebalo bi da do 2029. dostigne 66,68 hiljada, ako se obistine prognoze MMF-a.
To bi bilo više od očekivane vrijednosti ovog pokazatelja za Italiju, za koju se očekuje porast sa 56,91 hiljadu standarda kupovne moći ove godine na 64,83 hiljade u 2029. Takođe treba napomenuti da su razvojne razlike unutar Italije velike te da je njen sjeverni dio uglavnom jedno od razvijenijih područja u Evropi, dok je posebno jug zemlje i dalje u stanju lošeg razvoja.
Slovenija bi do 2029. po BDP-u po stanovniku i kupovnoj moći trebalo znatno da se približi Francuskoj i Britaniji. U Francuskoj bi se ovaj pokazatelj trebao povećati sa 60,34 hiljade takozvanih međunarodnih dolara ove godine do 2029, porasti na 70,15 hiljada 2029.
U Ujedinjenom Kraljevstvu, međutim, očekuje se da će porasti s 58,88 hiljada na 68,7 hiljada međunarodnih dolara. Slovenija je prije nekog vremena po tom kriterijumu pretekla Grčku, Portugal i Španiju, a ta će se razlika zadržati odnosno čak i malo povećati.