
Broj zaraza koronavirusom ne daje povoda za zabrinutost, izjavio je britanski premijer Boris Džonson dodavši da nema razloga za pokretanje "plana B", koji navodno već mjesecima stoji u ladici, ali koji bi ondje trebao i ostati, piše Deutsche Welle.
A incidencija je u Britaniji oko 400 novoinficiranih na 100.000 stanovnika u posljednjih sedam dana, dakle viša nego u Njemačkoj, gdje zvone na uzbunu gotovo jače nego ikada, piše Dojče Vele.
Mjere kao u Njemačkoj nezamislive
-To je malo zbunjujuće-kaže zdravstveni stručnjak Azim Madzid s Imperial Koledza iz Londona u razgovoru za njemačku novinsku agenciju dpa.
Činjenica je, naime, da situacija na britanskom ostrvu nije puno bolja nego na kontinentu.
-Od jula nismo imali nikada manje od oko 30.000 novih infekcija na dan"-kaže Madzid. Tek nedavno su Veliku Britaniju po broju novih infekcija pretekle neke zemlje s još većim brojem novih zaraza. U posljednje vrijeme je obično bilo 40.000 do 50.000 novih zaraza dnevno.
Mjere predviđene planom B, o kojemu Boris Džonson ne želi ni razmišljati, nisu drastične kao u nekim drugim zemljama. Plan predviđa preporuke da se radi od kuće, da se nose maske u nekim prostorima i da se mora imati potvrda o vakcinaciji ili negativan test za velike događaje. U Engleskoj ne mogu ni zamisliti mjere koje su u njemačkoj po sebi razumljive, kao što su pravila 3G, 2G ili 2G plus. (3G znači pristup samo onima koji su preboljeli kovid, koji su vakcinisani ili imaju svjež negativan test; 2G znači samo preboljeli i vakcinisani; a 2G plus znači obvezu testa i za vakcinisane i one koji su preboljeli kovid).
Već prije više mjeseci je bilo jakog otpora uvođenju takvih mjera. I prije uvođenja su takve potvrde označene kao diskriminirajuće. Škotska i Vels, koji samostalno odlučuju o mjerama protiv koronavirusa, uveli su potvrdu o vakcinaciji.
Imunitet krda?
Što se tiče postotka vakcinisanih, u Velikoj Britaniji je stanje slično kao i u Njemačkoj. Gotovo 69 posto stanovništva je već primilo i drugu dozu cjepiva, a primanje treće doze ide sporo. A njena djelotvornost se već pokazuje kod poređenja stanja u starosnim grupama. Dok je stopa pozitivnih među starijima, koji su već primili treću dozu, prilično niska, stopa pozitivnih među školskom djecom je najveća.
-Plan B je već odavno trebao biti uveden-kaže Madzid. Ali britanska vlada se odlučila ne djelovati preventivno, nego najranije onda kad je zapravo već prekasno, kaže on. Srećom, broj ljudi koji završavaju u bolnicama, zahvaljujući vakcini nije dramatičan kao prošle zime.
Njemački imunolog Kristian Drosten je nedavno izrazio mogućnost da se stanje u Velikoj Britaniji tokom zime poboljša jer je velik postotak onih koji su preboljeli covid. Britanski stručnjak Madzid može to očekivanje razumjeti, ali je oprezniji: "To se može lako opet oteti kontroli."
Коментари (0)
Оставите свој коментар