
Najmanje četiri osobe su poginule, a više od 100 povrijeđeno u tornadu koji je prošao preko sedam sela na jugu Češke oko mjesta Bžeclav i Hodonjin.
Tornlado je ostavio za sobom srušene krovove, oštećene kuće, oboreno drveće. Prevrnuo se jedan autobus i zaustavio vozove i autoput ka slovačkoj granici.
Olujni vjetrovi izazvali su apokaliptične scene. Kuće su pretvorene u ruševine, krovovi odvojeni od zgrada, drveće iščupano, a automobili su prevrnuti.
Tornado je dostizao brzinu vjetra iznad 331 kilometara na sat. U pitanju je najjači tornado u modernoj istoriji ove centralno-evropske nacije, ali i prvi nakon 2018. godine.
Jedinice za pretragu i spasilačke ekipe su tokom čitave noći radile na pronalaženju mještana zaglavljenih ispod šuta i uništenih objekata.
- Ovdje vlada veliki haos i velika panika - rekao je stanovnik južnog sela Lužice za Kronen Zeitung.
Mnogim kućama prijeti opasnost od urušavanja, a češka vojska je raspoređena u južne oblasti ove zemlje, kao i hitne jedinice iz susjedne Austrije.
Tornado je takođe prouzrokovao prekide u napajanju električnom energijom i prekide u saobraćaju, jer su oboreni dalekovodi zatvorili glavni autoput koji je povezivao Prag sa glavnim gradom Slovačke Bratislavom.
Ukupno 78.000 domaćinstava i preduzeća ostalo je bez napajanja jutros.
Češki ministar unutrašnjih poslova Jan Hamaček rekao je da je situacija „vrlo ozbiljna“ i da očekuje „još izgubljenih života“.
- Sve raspoložive spasilačke jedinice su aktivnne i upućene su u region Hodonin - napisao je on u tvitu.
Video snimci iz regiona na društvenim mrežama prikazuju uništene zgrade i automobile, napuklo drveće, iza kojih će uskoro ostati samo panjevi, a takođe su vidljivi i brojni požari, uz gusti crni dim.
Oluje koje su prešle Češku prisilile su premijera Andreja Babiša da ostane u Briselu nakon samita EU, jer bi slijetanje u Prag bilo rizično.
U susjednoj Poljskoj, tornado je pogodio južnu poljsku provinciju, oštetivši krovove i ranivši jednu osobu, javljaju lokalni mediji.
Tornadi su rijetki u Češkoj, a poslednji slične skale datira iz 2004. godine, kada je u istočnom gradu Litovel oštećeno oko 50 kuća.