Običaji za Novu Godinu / - PRINTSKRIN
31/12/2024 u 20:00 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Ovo su novogodišnji običaji širom svijeta: Od 12 zrna grožđa, čišćenja prašine i preskakanja talasa, do crvenog veša

Pre oko 4.000 godina u drevnom Vavilonu prvi put je obiležena Nova godina i od tada do danas ljudi je slave širom planete uz muziku, vatromet na ulicama i trgovima, a različitim običajima simbolično žele da prizovu sreću i blagostanje.

Običaji se razlikuju od zemlje do zemlje, pa tako Španci, na primer, u ponoć jedu po 12 zrnaca grožđa da bi bili srećni svih 12 mjeseci u godini.

Grci jedu kolač u kojem se nalazi novčić i ako se on nađe u trećoj kriški kolača te godine se porodica može nadati sreći cijele godine.

Njemcima je novogodišnja noć nezamisliva bez krofni i vatrometa, a Britanci se ljube u ponoć i strepe ko će im prvi doći u goste - ako to bude muška osoba sa poklonima, imaće sreće.

Japanci doček Nove godine počinju u jutarnjim satima kada čišćenjem kuća simbolično tjeraju prašinu iz prošlosti i pripremaju dom za uspješnu novu godinu. Završni čin proslave u Japanu je slušanje zvonjave sata koji se oglašava 108 puta čime se smatra da je otjerana nesreća, nezadovoljstvo i sebičnost.

Kinezi za Novu godinu sva vrata ukrašavaju crvenim ukrasima, jer je crvena boja simbol sreće i veselja. Iz domova se sklanjaju svi noževi na 24 sata, da se niko ne bi povrijedio, jer bi ta nezgoda značila da je ta osoba sprečila porodičnu sreću u predstojecoj godini.

U Brazilu je običaj da se u novogodišnjoj noći nosi bijela odeća za sreću i mir u godini koja slijedi.

Nakon slavlja u ponoć uz muziku i večeru, Brazilci odlaze na plažu gdje preskaču sedam talasa, bacaju cvijeće u okean kako bi u novoj godini imali sreće i novca.

Rusi za Novu godinu na papiru napišu želju, potom je spale i stave u čašu sa šampanjcem, koju moraju da popiju do 12. januara.

Estonci za Novu godinu jedu sedam, devet ili 12 puta pošto to smatraju srećnim brojevima - što više jedu to će predstojeća godina za njih biti berićetnija.

U Turskoj je tradicija da se, dok zvona zvone, na Novu godinu pospe so ispred ulaznih vrata što donosi mir porodici.

Austrijanci smatraju da je prase simbol sreće zato Novu godinu provode uz prasetinu i poklanjaju jedni drugima slatkiše od marcipana ili čokolade u obliku praseta.

Francuzi za Novu godinu jedu palačinke, a Danci razbijaju tanjire na ulaznim vratima svojih komšija - što više razbijenih tanjira ispred vaših vrata, to više sreće u novoj godini.

U Italiji se smatra da će nošenje crvenog donjeg veša na Novu godinu donijeti ljubav, napredak i sreću, u Boliviji nose žuti donji veš da bi bili srećni naredne godine, a u Argentini ružičasti da bi bili srećni u ljubavi.

U Argentini i Urugarju u novogodišnjoj noći obavezno je obući donji veš roze boje. Donosi sreću.

U Čileu, Peruu, Ekvadoru i Meksiku bolje obucite nešto žuto.

Tačno u ponoć sa koferom u ruci izjurite iz svog doma, prošetajte ulicama Venecuele i uživajte u brojnim putovanjima koja vas čekaju u narednoj godini. Što duža šetnja, više će biti putovanja..

A, tek kako je lijep gest Kostarikanaca da prijateljima i porodici poklanjaju ljubičasti cvijet neobičnog naziva "sveta Lusija". Uglavnom ga čuvaju u novčaniku, a donosi radost u Novoj godini.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
05. januar 2025 21:55