Pui-kuen i bivši vršilac dužnosti glavnog urednika Patrik Lam prvi su novinari osuđeni po zakonu o pobuni otkako se bivša britanska kolonija vratila pod kinesku vlast 1997.
Čung je osuđen na 21 mjesec, ali se očekuje da će ostati u zatvoru oko 10 mjeseci s obzirom na vrijeme koje je proveo u pritvoru.
Lam je takođe osuđen, ali je pušten na slobodu.
Internet portal bio je jedan od poslednjih u Hong Kongu koji se usudio da kritikuje vlast nakon masovnih prodemokratskih protesta 2019.
Njegovo zatvaranje u decembru 2021. uslijedilo je nekoliko mjeseci nakon gašenja prodemokratskih novina Epl dejli, čiji se osnivač Džimi Laj u zatvoru bori protiv optužbi za zavjeru prema zakonu o nacionalnoj bezbjednosti koji je nametnuo Peking 2020. godine.
Sud je prošlog mjeseca proglasio Čunga i Lama krivim za zavjeru oko objavljivanja i reprodukcije „buntovnih materijala“.
Sudija Kvok Vaj-kin počeo je ročište za izricanje kazne danas sa dva sata zakašnjenja.
Advokat novinara Odri Eu zatražila je blažu kaznu, rekavši da je Lamu dijagnostikovana rijetka bolest i da je zabrinuta da mu bolnica koja vodi njegov slučaj neće pomoći da se liječi ako ponovo bude poslat u zatvor.
Ona je tvrdila da oni ne bi trebalo da budu osuđeni na kaznu zatvora, rekavši da je njihov slučaj drugačiji jer su oni novinari čija je dužnost da izvještavaju o stavovima različitih ljudi.
Optuženi su bili u pritvoru skoro godinu dana nakon hapšenja prije nego što su pušteni uz kauciju krajem 2022.
Kvok je u svojoj presudi odbacio argument odbrane da su novinari nenamjerno prekršili zakon i optužio ih da su stali na stranu demonstranata.
Pošto je Stand Njuz imao mnogo čitalaca, buntovni članci su nanijeli ozbiljnu štetu vladama Pekinga i Hong Konga, dodao je Kvok.
- Optuženi se nisu bavili pravim medijskim radom, već su učestvovali u takozvanom otporu u to vrijeme - rekao je on.
Eu je rekla sudu da dotični članci predstavljaju samo mali dio onoga što je Stand Njuz objavljivao.
Okrivljeni su u svojim pismima za ublažavanje kazne istakli i svoju novinarsku misiju.