
Ova odluka, kojom se Trampova uredba od 20. januara sprovodi u djelo, za terorističke organizacije proglašava Tren de Aragva iz Venecuele, MS-13 iz EL Salvadora, kao i druge, a biće objavljena sjutra u federalnom službenom glasniku SAD, navodi se u danas objavljenom saopštenju.
Republikanski predsjednik je obezbjeđivanje američko-meksičke granice načinio svojim vrhunskim prioritetom i zalaže se za masovne deportacije migranata, slanje američke vojske na granicu i bilateralne sporazume sa drugim zemljama o prihvatu migranata, javljaju agencije prenose mediji.
Naznaka "strana teroristička organizacija" je neuobičajena jer se obično odnosi na organizacije kao što su Al Kaida i Islamska država koje koriste nasilje za postizanje političkih ciljeva, a ne za zgrtanje novca kao što je slučaj sa latinoameričkim kartelima.
Trampova administracija smatra da međunarodna povezanost i djelovanje kartela, poput švercovanja droge, švercovanja migranata i nasilni pokušaji da se proširi teritorija djelovanja opravdavanju svrstavanje među "strane terorističke organizacije".
Kritičari ovakvog postupanja Trampove administracije smatraju da je ono nepotrebno široko postavljeno, i da je previše okrutno, i da može naškoditi odnosima i paralizovati trgovinu sa zemljama Latinske Amerike.
Poslovni krugovi, banke i potrošači plaše se američkih tužbi i krivičnog progona ako se znajući ili ne znajući upuste u transakcije koje imaju bilo kakvog dodira sa svijetom kartela.
Delatnost kartela duboko je isprepletana sa ekonomijom Meksika, pa je na primjer ima u prodaji avokada, biznisu koji se procjenjuje u milijardama dolara.
Predsednica Meksika Klaudija Šejnbaum je prošlog mjeseca reagovala na Trampovu uredbu rekavši da će Meksiko braniti svoj suverenitet i nezavisnost - uz koordinisanje sa SAD. "Svi mi želimo da se borimo sa narkokartelima", rekla je Šejnbaum, naglasivši: "Amerikanci na njihovoj, a mi na našoj teritoriji".
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar