Stiv Vitkof / - JULIA DEMAREE NIKHINSON/GULIVER/AP
17/08/2025 u 18:26 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Vitkof: Putin pristao na bezbjednosne garancije Ukrajini

Specijalni izaslanik SAD Stiv Vitkof danas je izjavio da se predsjednik Rusije Vladimir Putin u petak na sastanku s predsjednikom SAD Donaldom Trampom složio da SAD i njihovi evropski saveznici ponude Ukrajini bezbjednosnu garanciju sličnu kolektivnom mandatu odbrane NATO što bi bio dio sporazuma o okončanju rata.

- Uspjeli smo da dobijemo sjledeći ustupak: Da SAD mogu da ponude zaštitu sličnu Članu 5 Sporazuma NATO, što je jedan od pravih razloga zašto Ukrajina želi da bude u NATO - rekao je Vitkof na CNN.

Vitkof je rekao da je prvi put čuo da Putin pristaje na to.

Iznoseći neke od prvih detalja iz razgovora Trampa i Putina u petak na Aljasci, izaslanik je rekao da su se složili o „čvrstim garancijama za bezbjednost" Ukrajine.

Dodao je da je Rusija rekla da će se zakonom obavezati da neće posezati za bilo kojom „dodatnom teritorijom" u Ukrajini.

Vitkof je branio Trampovu odluku da odustane od pritiska na Rusiju da pristane na hitan prekid vatre, rekavši da se predsjednik okrenuo ka mirovnom sporazumu jer je postignut toliki napredak.

- Počeli smo da primjećujemo izvjesnu umjerenost u načinu na koji (Rusi) razmišljaju o postizanju konačnog mirovnog sporazuma - rekao je.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
05. decembar 2025 22:05