Sudije će saslušati argumente da li zakon protivzakonito ograničava govor kršeći Prvi amandman. Zakon, koji je usvojen u aprilu, odredio je rok za prodaju TikToka za 19. januar ili će se u suprotnom suočiti sa zabranom u SAD. Ta platforma društvenih medija ima više od 170 miliona korisnika u SAD.
Nejasno je koliko bi brza odluka mogla biti. Ali sud bi ipak mogao da postupi nakon argumenata da spriječi da zakon stupi na snagu do konačne presude, ako najmanje pet od devet sudija smatra da je neustavan.
Advokati kompanije i kineskog BiteDance pozvali su sudije da odluče prije 19. januara. Sud će takođe saslušati argumente kreatora sadržaja koji se oslanjaju na platformu za prihod i nekih korisnika TikTok.
Ministarstvo pravosuđa odlazeće Bajdenove administracije iznjeće se u odbranu zakona koji je Kongres usvojio uz podršku obje stranke i koji je potpisao demokratski predsjednik Džozef Bajden u aprilu. Nova republikanska administracija možda neće imati isti pogled na zakon.
Novoizabrani predsjednik Donald Tramp, koji je svojevremeno podržao zabranu, tokom kampanje je izjavio da će da "spasi TikTok", i da će njegova administracija razmotriti slučaj. Tramp se u ponedjeljak sastao sa izvršnim direktorom TikToka Shou Zi Chevom u klubu Mar-a-Lago na Floridi.
Kompanija je rekla da bi gašenje koje bi trajalo samo mjesec dana dovelo do toga da TikTok izgubi oko jedne trećine svojih dnevnih korisnika u SAD i značajan prihod od oglašavanja.
Slučaj suprotstavlja prava slobode govora sa ciljevima zaštite nacionalne bezbjednosti, dok istovremeno pokreće pitanja o društvenim medijima.
Vijeće saveznih sudija Apelacionog suda SAD za okrug Kolumbija jednoglasno je podržalo zakon 6. decembra, a zatim je odbilo hitnu molbu da se odloži primjena zakona.
Bez sudske akcije, zakon bi stupio na snagu 19. januara i izložio prodavnice aplikacija koje nude TikTok i usluge internet hostinga koje ga podržavaju potencijalnim kaznama.