Ћуковић, Зечевић, Денда и Дубак / -ФОТО: ЖИВАНА ЈАЊУШЕВИЋ
28/12/2024 u 12:45 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Čovjek je tačka istorijskog presjeka

Knjiga poezije mr Boba Dende "Boško Jugović na Grahovu polju" (Književna zadruga Srpskog narodnog vijeća, Podgorica 2024.) predstavljena je publici u podgoričkoj Narodnoj biblioteci "Radosav Ljumović". O Dendinoj trećoj knjizi poezije govorili su književnik Budimir Dubak, recenzent knjige, mr Marijana Zečević, književna kritičarka i književnica, i književnik i kritičar mr Aleksandar Ćuković. Veče je vodio novinar Miljan Živković
image

Публика на промоцији Дендине књиге у подгоричкој библиотеци

-ФОТО: ЖИВАНА ЈАЊУШЕВИЋ
Pozitivnu ocjenu o knjizi dala je Zečević, navodeći da ova Dendina knjiga "epskim zamahom pripovjedačke freske situira duhovnu klimu jednog vremena". Pritom, kroz fiktivni svijet autor oživljava narodnu književnost kao oblik kazivanja, dodaje Zečević, napominjući da je to već vidljivo u naslovu noseće, naslovne pjesme zbirke. Napominje i da Dendine pjesme otvaraju polje koje ne samo da čuva tradicionalni duh naroda, već otvara mogućnost za etimološka istraživanja s aspekta dijalektologije i lingivistike.

– Ono što je bogatstvo ove zbirke pjesama je jezik koji Denda čuva od zaborava, tvoreći dijalekatski rječnik koji ovu knjigu kao reprezentativna leksika oslikava - rekla je Zečević, dodajući da stare riječi ne samo da čuva od zaborava, već su one dio njegove umjetničke artikulacije. Kroz jezik, dodaje Zečević, Denda tvori vlastiti okvir kao vrijednost patrijarhalnog društva koje je i uticalo da se do danas održi usmena književnost.

– Da je čovjek duhovna tačka istorijske saobraznosti na čijem presjeku se odlikuje njegova svijest i pripadnost, upravo je antropološko pitanje koje je Denda ovom zbirkom pjesama postavio - navela je Zečević, između ostalog, napominjući da je zato istorija kod njega kompleksan fenomen čovjekove svijesti, samosvijesti i pripadanja.

Poziv čitaocima na pjesničko tihovanje

Denda je izuzetan pjesnik koji zaslužuje zapaženije mjesto u savremenoj srpskoj poeziji u cjelini, kaže Dubak. Navodi da pjesnik pjeva o Kosovu, Grahovu, Lovćenu i kapeli, našim stratištima, ali i znamenitim duhovnicima 20. i 21. vijeka, čuvenim književnicima, ali i o lirskim temama, kao i ne baš veseloj svakodnevnici. Dubak dodaje i da upravo ciklusom lirskih, ljubavnih pjesama Denda završava svoju zbirku, napominjući da o ljubavi više nema što da se kaže, pozivajući zato na ćutanje, kao svojevrsno utočište od stradalne istorije srpskog naroda.

– Umjesto tačke na kraju knjige "Boško Jugović na Grahovu polju" Bobo Denda stavlja kažiprst na usta izgovarajući - "pssst", pozivajući sebe i čitaoce na tihovanje koje će, kako kaže, trajati sljedećih dana i vjekova - zaključio je Dubak.

Ćuković navodi da se Denda u vremenu književnih opita odlučio za postupak koji odudara od glavnih savremenih književnih tokova. Tačnije, pjesnik se odlučio "za komplikovaniji i rizičniji, ali hrabriji poduhvat – onaj kome prethodi uzvik: ‘Neko je prošao ovim putem!‘", kaže Ćuković. Zato, dodaje, Dendina poezija i svjedoči da Boško Jugović i nikad nije odlazio s Grahova polja.

– Manir njegovog pjevanja, nalik prostoru i vremenu, omeđen je Kosovom čime se upisao u nepregledni registar srpskih pjesnika koji su na sebe preuzeli teret pletenja stradalničkog veza, ruku ispruženih ka narednim pokoljenjima. Dendina poezija na kolektivno kosovsko vrijeme i kolektivni (sve)kosovski prostor kalemi lično kosovsko vrijeme i lični kosovski prostor - kaže Ćuković. No, pojašnjava Ćuković, Denda se nije "začaurio" u istoriji, već pjeva i o svojim savremenicima, o duhovnicima i pjesnicima i "pjesnicima". Ćuković navodi i da u zbirci značajno mjesto zauzimaju stihovi posvete njemu bliskim ljudima, porodici, da bi zbirku zaključio lirikom - "treba dakle samo ćutati/ i voljeti". Jer, sva pjevanja slivaju se u ćutanja, a sva pričanja začinju se u ćutanju, kaže Ćuković.

image

Ћуковић, Зечевић, Денда и Дубак

-ФОТО: ЖИВАНА ЈАЊУШЕВИЋ

– Pjesnik Bobo Denda naumio je da nas suoči sa nama samima uvodeći nas u ćutanje. Poslije svake pjesme, svakog stiha, svake svoje knjige... Ćutanje je zalog za budućnost. I zato pjeva, da bi se imalo od čega raskošno i otmjeno ćutati - zaključuje Ćuković.

Stihove iz knjige govorio je sam autor u nekoliko navrata, na kraju se zahvalivši svima koji su pružili podršku, napominjući da je za stvaralački pothvat potrebno mnogo i strpljenja i trpljenja, jer kreativni trenutak i one oko autora zahvati kao uzvišen i zahtjevan vihor. Napominje da nije tačno da danas nema sluha za poeziju.

– Nije tačno da je ovo vrijeme izražene krize književnosti i poezije. Jer, prava poezija će uvijek naći put do ušiju, do srca i duše čitalaca. A kroz poeziju rašće i oni kao ljudi i njihova ljubav prema drugim ljudima – istakao je Denda.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
02. januar 2025 14:01