Milatović je ovom prilikom istakao da ljudska prava nisu apstraktni koncepti ili privilegija koja pripada nekolici, već su suština naše čovječnosti, neotuđiva i univerzalna, a dogovornost da ih štitimo pripada svakom od nas. Podsjetio je i na konkretne primjere kršenja i nepoštovanja ljudskih prava u Crnoj Gori, ističući značaj filma kao medija koji prevazilazi granice jezika, kulture i identiteta, otvarajući vrata empatiji i razumijevanju.
– Festival "Ubrzaj" nije samo prilika da gledamo filmove, on je poziv na razmišljanje, na dijalog, ali i na akciju - da budemo glas onih koji ga nemaju i da branimo prava svih, bez obzira na granice, jezik, vjeru ili porijeklo - poručio je Milatović.
Šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler čestitao je na činjenici da festival 15 godina kontinuirano traje. Napomenuo je i da EU nije samo ekonomski projekat, već da su u njihovom fokusu upravo pitanja standardi života, a samim tim i pitanja ljudskih prava koja se ovih dana krše u mnogim ratnim sukobima istovremeno, a pred kojima ne smijemo zatvoriti oči.
– Postoje mnogi načini na koje se krše ljudska prava, i mi u EU pokušavamo da to suzbijemo kroz zakonsku regulativu, kroz rezolucije, podršku organizacijama koje se bave tim pitanjima. I to je veoma važno. No, isto tako, važno je i što se dešava na polju umjetnosti. Jer, umjetnost ima veoma važnu ulogu u ostvarivanju ljudskih prava, i to je ono što večeras ovdje proslavljamo - rekao je Satler.
Na kraju, prisutnima se obratila i Daliborka Uljarević, izvršna direktorka CGO, podsjećajući da na Međunarodni dan ljudskih prava ovim festivalom obilježavaju i 15 godina istrajnosti, budnosti, principijelnosti i predanog rada na ukazivanju onog što često ostaje ispod površine kada su u pitanju ljudska prava.
– U ovaj jubilej utkana je naša misija - da osnažimo svijest, inspirišemo promjene i budemo stalni podsjetnik na značaj borbe za pravdu, dostojanstvo i ljudska prava - rekla je Uljarević, između ostalog. Navela je i da je "Ubrzaj" više od filmskog festivala, jer svakim filmom podsjeća na značaj razumijevanja u odbrani ljudskih prava, na kojima i CGO insistira.
Uljarević je uručila i nagrade ovogodišnjim dobitnicima za afirmaciju ljudskih prava i građanskog aktivizma. Ove godine to su NVO "Žene Bara" i Ljiljana Raičević, dugogodišnja aktivistkinja i direktorka "Sigurne ženske kuće". U ime "Žena Bara" prisutnima se obratila Ljiljana Vujović, direktorica ove NVO, dok je nagradu u ime Raičević primila njena porodica, a zahvalila se njena unuka Hana.
Ovogodišnje izdanje finansijski su podržali Delegacija EU u Crnoj Gori, Ministarstvo javne uprave i opština Kotor, a podršku su pružili i Opština Berane, KIC "Budo Tomović", Crnogorska kinoteka, JU KC "Nikola Đurković" i Centar za kulturu Berane. Partneri festivala i ove godine su BELDOCS, Sarajevo Film Festival i Human Rights Film Network.