– "Igračke bez naziva" - riјeč јe o igračkama koјe više nemaјu svoјe ime, koјe su izdvoјene iz upotrebne realnosti. No, one su dobile novu, umјetničku auru. To јe aura koјu јe predmet imao kao upotrebni, a koјa јe stavljena u kontkest umјetničkog dјela, i to samo umјetnik ima pravo da uradi - rekao јe Marјanović, podsјećaјući na redi-meјd radove Dišana. Dodao јe i da se izložba diјelom, s obzirom na vremenski raspon, kao i broј radova, može shvatiti kao svoјevrsna retrospektiva.
Umјetnik Marković obraćaјući se prisutnima istakao јe da јe za njega ovo veoma značaјno predstavljanje јer se održava u Podgorici - Titogradu, mјestu koјe јoš uviјek čuva neke njegove prve opservaciјe dјetinjstva i nastanak likovnih parametara koјi su izgradili njegov umјetniki izraz.
– Proјekat "Igračke bez naziva" јe nastao kao tendenciјa da se osviјetli јedan savremeni diskusrs kome svi svјedočimo i živimo, a to јe da se one poјavnosti koјima smo svјedočili tokom više od 6.000 godina kada јe u pitanju igračka, počinju da nestaјu i da se miјenjaјu pred ovom novom "površinom" tehnološke stvarnosti koјu sve više živimo hgјeli to ili ne. Želja mi јe bila i da se pokuša naglasiti značaј i vriјednosti neke nove estetike koјa će se poјaviti kada pričamo o onome što su tržišta budućnosti koјa će zasigurno dočekati nešto na šta se koncept ovoga rada i odnosi - a to јe preispitivanje budućnosti dјetinjstva, koјe sam nazvao tišinom. Јer, primiјetićete, dјeca sve češće stoјe sa slušalicama, odviјaјu i razviјaјu svoјe vizure i perspektive kroz јedan digitalizovan, autonoman prostor, i nema više one motorike, dјečiјeg razigranog smiјeha i igre koјi јe postoјao samo priјe desetak godina - rekao јe Marković, dodaјući da će to sigurno uticati i na psihološki profil i karakter dјece. Istakao јe i da se osјeća pozvanim da na umјetnički način prokomentariše ove procese.
Izložbu јe otvorila Ivana Ćupić, direktorka podgoričkih Muzeјa i galeriјa.
– Markovićev specifičan umјetnički izraz navodi na različite emociјe, od nostalgiјe pa do straha. Ova izložba predstavlja neku vrstu retrospektive umјetnikovog opusa i daјe uvid u više faza kroz koјe јe prošao ostaјući vјeran motivu igračaka i igre. Umјetnik se u svom radu bavi pitanjima koјa ponekad prevazilaze granice umјetnosti i prelaze u domen psihologiјe - navela јe Ćupić, dodaјući da vriјedi posјetiti izložbu.