
Zbirka Kolekcije Pokreta nesvrstanih zemalja, koju sada baštini Muzej savremene umjetnosti Crne Gore, očigledno je svojim sadržajem, veličinom i značajem, izuzetno interesantna velikom broju umjetnika, istoričara umjetnosti, kao i istraživača Pokreta nesvrstanih. Dokaz tome je i samostalna izložba američkog umjetnika Sema Djurenta koja se do 10. oktobra može pogledati u Galeriji MSUCG. Djurentova izložba naslovljena je "Odjeci nesvrstanih: darovi i uzvraćanja", a kustoskinja izložbe je Natalija Vujošević.
Postavku čini nekoliko Djurentovih maketa parka i Dvorca Petrovića u Podgorici, koje "razgovaraju" s radovima iz Kolekcije nesvrstanih - skulpturama i slikama. Tu su i panoi na kojima su objašnjeni njegovi razlozi za ovakvu postavku, kao i radni stolovi na kojima zainteresovani, bez obzira na uzrast, imaju priliku da sami izrade maketu skulpture koju bi oni voljeli da postave u parku na Kruševcu.
Vujošević je navela da je Djurent protekle godine nekoliko puta posjetio MSUCG istražujući zbirku Kolekcije nesvrstanih. Ova istraživanja dio su njegovih istraživanja vezanih za postkolonijalni period i istraživanje ideja i istorije Pokreta nesvrstanih i evropske uloge u ovim pričama, na čemu radi već nekoliko godina.
– Umjetnik predstavlja svoj novi rad, maketu parka Petrovića u razmjeru 100:1. Ovo je participativan, procesno orijentisan rad u kome je čitav jedan ciklus nadovezivanja i povezivanja njegovog rada s Kolekcijom, a onda i publike s radom, što stvara kolektivno umjetničko djelo - rekla je Vujošević, pozivajući prisutne da doprinesu ovom radu.
Obraćajući se publici na otvaranju Djurent je istakao zadovoljstvo mogućnošću da istražuje i ostvari ovu izložbu u MSCG, ocjenjujući da je Kolekcija pokreta nesvrstanih zemalja trenutno jedna od najznačajnijih umjetničkih kolekcija u svijetu.
– Zaista mislim da je zbirka Kolekcije Pokreta nesvrstanih zemalja koju imate u Podgorici nešto veoma vrijedno, i da je neophodno da se u kontinuitetu čuva i promoviše, da se istražuje, da se prezentuje, jer ljudi širom svijeta su zainteresovani za ovu kolekciju - rekao je Djurent, pozivajući publiku da i sama kreirajući skulpture, postane na tren umjetnikom, a u skladu sa svojevrsnim motom postavke koji je istaknut na prozoru galerije "Drugačiji svijet je moguć" (Another world is possible). Inače, ovo je naziv jednog njegovog ranijeg rada.
Cijena ulaznice je pet eura.