Burzanović i Prabakar / -LAZAR RUZIC
14/05/2023 u 16:37 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Slikarstvo i poezija dva su lica jedne umjetnosti

Epovi „Bhagavad Gita” i "Ramajana" svojom ljepotom i dubinom misli izazivaju visoko poštovanje kod čitalaca diljem svijeta, kaže dr Tatjana Burzanović

Knjige prof. dr Tatjane Burzanović "Ramajana - Ilustracije" i "Međuodnosi umjetničkih svjetova i ilustracija Bhagavad Gite", koje su prevedene na engleski, zahvaljujući Ambasadi Indije u Beču, predstavljene su publici na 17. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja.

image

Detalj s promocije

-LAZAR RUZIC

Publici se najprije obratila dr Burzanović navodeći da su u indijskom epu "Bhagavad Gita" filozofija, religija i etika iskazane u pjesničkom obliku na jedan organski način, tako da se ne mogu odvojiti jedna od druge. "Bhagavad Gita", dio većeg epa, "Mahabharate", dodaje ona, česta je inspiracija umjetnicima, pa tako i njoj, koja je svoje viđenje epa izrazila kroz 40 slika - ilustracija. Ništa manje značajan ep je i "Ramajana", dodaje ona, ističući da oba epa svojom ljepotom i dubinom misli izazivaju visoko poštovanje kod čitalaca diljem svijeta. Burzanović navodi i da se rukovodila principima "piktopoezije", organskim spojem slike i riječi, poezije. "Slikarstvo i poezija jedna su umjetnost sa dva lica", kaže Burzanović, pojašnjavajući da je stvarala nadahnuta epovima, odnosno interpretirala kroz ilustracije ove epove shodno snazi svog stvaralačkog duha različitim izražajnim sredstvima.

– Potrebno je bilo pored piktoralnog prenijeti i muzičko svojstvo koje sam osjećala čitajući ove pjesme. Nastojala sam likovnim sredstvima prenijeti ideju, misli i osjećanja pjesme i dati im novu formu - rekla je Burzanović o radu na "Bhagavad Giti", pjesmi koja govori o vječnom smislu. Na sličnom fonu govorila je i o ilustrovanju "Ramajane", navodeći da je umjetnost posrednik između prirode i čovjekovog duha - religije i filozofije. Ujedno, da se oba epa uvijek moraju sagledavati u kontekstu spoznaje i zahvatanja u značenja, traganja za smislom.

image

Tanja Burzanović

-LAZAR RUZIC

– Umjetnost je neodvojiva od traganja za istinom - kaže dr Burzanović, koja je publici "pročitala" neke svoje ilustracije. Jer, kaže ona, ilustracija ovih epova je i svojevrsna sinergija prostorne i vremenske umjetnosti.

Zadivljujuće uvođenje u savremeni život

"U Indiji, filozofija je sinonim za religiju i obrnuto", kaže Prabakar, dodajući da je Burzanović uspjela svojim ilustracijama da upravo to postigne. Zato, slike Burzanovićeve mogu da se "čitaju", kaže ona.

– Knjige ističu, koreliraju sa vremenskom i prostornom umjetnošću, kao što su boja i muzika. Kombinujući značenja ilustracija pojedinac može da osjeti iskustvo "čitanja" slike. Jedinstven stil Burzanović u korišćenju oblika, linija, boja i motiva uveo je ove epove u život na način koji je zaista zadivljujući - rekla je Prabakar, dodajući da se nada da će njeni radovi dotaći srca drugih ljudi kao što su i njeno.

Na promociji o knjigama dr Burzanović govorila je njena gošća iz Nju Delhija, Sakši Prabakar (Sakshi Prabhakar), koja je istakla da je umjetnici uspjelo da svojim talentom kroz ilustracije, vizuelizuje misli i emocije epova i transponuje ih u savremeni umjetnički jezik.

Ž.J.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
09. april 2025 13:05