Neki od potpisnika memoranduma juče u Evrospkoj kući / -foto: živana janjušević
30/05/2024 u 13:24 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Unapređenje inkluzije muzejskih sadržaja

Potpisivanjem memoranduma o saradnji između NVO Kulturni centar "Homer" sa predstavnicima crnogorskih obrazovnih i ustanova kulture, juče je ozvaničen početak projekta "Muzej za sve - Put ka pristupačnijim muzejima u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini"

Sporazum je NVO Kulturni centar „Homer” potpisao juče sa Prirodnjačkim muzejem Crne Gore, Zavičajnim muzejem iz Pljevlja, Polimskim muzejem iz Berana, Narodnim muzejem Crne Gore, Muzejima i galerijama Podgorice, Savezom gluvih i nagluvih Crne Gore, kao i Resursnim centrom za djecu i mlade iz Podgorice i Fakultetom vizuelnih umjetnosti Univerziteta "Mediteran".

Potpisnici memoranduma

Potpisnici memoranduma su Ivana Peruničić, predsjednica Skupštine NVO KC "Homer", Natalija Čađenović, direktorka Prirodnjačkog muzeja, Bojana Drobnjak, direktorka Zavičajnog muzeja iz Pljevalja, Violeta Folić, direktorka Polimskog muzeja, Tijana Bojović, rukovodilac sektora za pravne poslove Muzeja i galerija Podgorice, Anida Avdić Kačar ispred Saveza gluvih i nagluvih Crne Gore, Marijana Antonijević, direktorica podgoričkog Resursnog centra i Marija Džoganović, dekanica FVU Univerziteta "Mediteran". Jakša Ćalasan, direktor Narodnog muzeja Crne Gore, naknandno će potpisati memorandum jer je juče bio odsutan.

Projekat "Muzej za sve - Put ka pristupačnijim muzejima u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini" trajaće 18 mjeseci, a budžet projekta je 95.900 eura. KC „Homer” sprovodi projekat u saradnji sa Bibliotekom za slijepe Crne Gore i Udruženjem Život sa Daun sindromom Federacije Bosne i Hercegovine. Cilj projekta je osobama s invaliditetom učiniti pristupačnim muzejske objekte, kao i muzejske sadržaje, saopšteno je na jučerašnjoj uvodnoj konferenciji održanoj u Evropskoj kući u Podgorici.

image

Neki od potpisnika memoranduma juče u Evrospkoj kući

-foto: živana janjušević

Projekat "Muzej za sve - Put ka pristupačnijim muzejima u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini" podržao je UNESCO u okviru zajedničkog projekta "CC4WBs Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan", a koji finansira Evropska unija, kroz saradnju Britanskog Savjeta i Italijanske razvojne agencije i Direktorata za obrazovanje i kulturu u Briselu.

Prisutnima se na konferenciji putem Zuma obratila Renata Redeka, koordinatorka projekta "Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan" ispred Uneska u Sarajevu. Za učešće u ovom projektu, kaže ona, podnijeto je 257 aplikacija, a izabrano je svega 10 odsto, među kojima se našao i projekat "Muzej za sve". Projekat odgovara, kaže, na zahtjeve Ujedinjenih nacija, Uneska i EU - formiranje društva u kome su svi ravnopravni. Podsjetila je i na projekat koji zajednički sprovode podgorički Muzej, Glavni grad i Grad Sarajevo, a koji se takođe tiče pristupačnosti kulturnih objekata i sadržaja OSI, navodeći da će učesnici ova dva projekta sarađivati.

image

Obračanje Renate Radeka, predstavnice Uneska u Sarajevu

-FOTO: ŽIVANA JANjUŠEVIĆ

– Na ovom projektu biće angažovano mnogo ljudi koji će pomagati u njegovoj implementaciji a u kategoriji su OSI, i to je jako dobar i inovativan pristup - naglasila je Redeka. Prisutnima se obratila i Tijana Vujović, ispred službe za poslove Uneska Ministarstva kulture i medija Crne Gore, ističući značaj ovog projekta kome je cilj jačanje regionalne saradnje, ističući da olakšavajući fizički pristup OSI muzejima doprinosi se njihovoj ravnopravnosti učešća u javnom životu.

image

Obraćanje Božidara Dende, direktora BZSCG

-foto: živana janjušević

Direktor BZSCG, mr Božidar Denda, podsjetio je da ovo nije prvi ovakav projekat u kome Biblioteka učestvuje ili ga inicira, a u kojem će aktivno učestvovati kao konsultant i autor. Nada se da će projekat doprinijeti unapređenju inkluzije muzejskih sadržaja.

Koordinatorka projekta Anja Zagorac, ispred "Homera" je govorila o detaljima i fazama projekta, kao i njegovim ciljevima, među kojima je i regionalna kulturna saradnja. I ona je istakla da se ovaj projekat razlikuje u odnosu na druge jer će dati priliku i uključiti i mlade umjetnike i stručnjake različitih profila. Podsjetila je i na činjenicu da je prema dosadašnjim statistikama 14 odsto ukupne populacije u kategoriji OSI.

image

Kalezić, Crnogorac, Vujović i Džebo

-FOTO: ŽIVANA JANjUŠEVIĆ

– Projekat nažalost ima svoje utemeljennje u statistici, jer je nažalost činjenica da je jedna od društvenih grupa koje najmanje posjećuju muzeje upravo OSI - navela je Zagorac, dodajći da ovim projektom pokušavaju uticati na unapređenje rada institucija kulture i povećanju socijalne inkluzije u kulturi. Ispred Udruženja Život sa Daun sindromom Federacije BiH govorila je Amila Džebo, koja je navela dosadašnje aktivnosti koje su ih preporučile za učešće. Ona je navela i koji BiH muzeji će učestvovati u ovom projektu - Historijski muzej BiH iz Sarajeva, Umjetnička galerije BiH iz Sarajeva, Muzej Hercegovine iz Trebinja i Muzej grada Mostara.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
15. april 2025 08:09