
Sporazum je NVO Kulturni centar „Homer” potpisao juče sa Prirodnjačkim muzejem Crne Gore, Zavičajnim muzejem iz Pljevlja, Polimskim muzejem iz Berana, Narodnim muzejem Crne Gore, Muzejima i galerijama Podgorice, Savezom gluvih i nagluvih Crne Gore, kao i Resursnim centrom za djecu i mlade iz Podgorice i Fakultetom vizuelnih umjetnosti Univerziteta "Mediteran".
Projekat "Muzej za sve - Put ka pristupačnijim muzejima u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini" trajaće 18 mjeseci, a budžet projekta je 95.900 eura. KC „Homer” sprovodi projekat u saradnji sa Bibliotekom za slijepe Crne Gore i Udruženjem Život sa Daun sindromom Federacije Bosne i Hercegovine. Cilj projekta je osobama s invaliditetom učiniti pristupačnim muzejske objekte, kao i muzejske sadržaje, saopšteno je na jučerašnjoj uvodnoj konferenciji održanoj u Evropskoj kući u Podgorici.
Projekat "Muzej za sve - Put ka pristupačnijim muzejima u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini" podržao je UNESCO u okviru zajedničkog projekta "CC4WBs Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan", a koji finansira Evropska unija, kroz saradnju Britanskog Savjeta i Italijanske razvojne agencije i Direktorata za obrazovanje i kulturu u Briselu.
Prisutnima se na konferenciji putem Zuma obratila Renata Redeka, koordinatorka projekta "Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan" ispred Uneska u Sarajevu. Za učešće u ovom projektu, kaže ona, podnijeto je 257 aplikacija, a izabrano je svega 10 odsto, među kojima se našao i projekat "Muzej za sve". Projekat odgovara, kaže, na zahtjeve Ujedinjenih nacija, Uneska i EU - formiranje društva u kome su svi ravnopravni. Podsjetila je i na projekat koji zajednički sprovode podgorički Muzej, Glavni grad i Grad Sarajevo, a koji se takođe tiče pristupačnosti kulturnih objekata i sadržaja OSI, navodeći da će učesnici ova dva projekta sarađivati.
– Na ovom projektu biće angažovano mnogo ljudi koji će pomagati u njegovoj implementaciji a u kategoriji su OSI, i to je jako dobar i inovativan pristup - naglasila je Redeka. Prisutnima se obratila i Tijana Vujović, ispred službe za poslove Uneska Ministarstva kulture i medija Crne Gore, ističući značaj ovog projekta kome je cilj jačanje regionalne saradnje, ističući da olakšavajući fizički pristup OSI muzejima doprinosi se njihovoj ravnopravnosti učešća u javnom životu.
Direktor BZSCG, mr Božidar Denda, podsjetio je da ovo nije prvi ovakav projekat u kome Biblioteka učestvuje ili ga inicira, a u kojem će aktivno učestvovati kao konsultant i autor. Nada se da će projekat doprinijeti unapređenju inkluzije muzejskih sadržaja.
Koordinatorka projekta Anja Zagorac, ispred "Homera" je govorila o detaljima i fazama projekta, kao i njegovim ciljevima, među kojima je i regionalna kulturna saradnja. I ona je istakla da se ovaj projekat razlikuje u odnosu na druge jer će dati priliku i uključiti i mlade umjetnike i stručnjake različitih profila. Podsjetila je i na činjenicu da je prema dosadašnjim statistikama 14 odsto ukupne populacije u kategoriji OSI.
– Projekat nažalost ima svoje utemeljennje u statistici, jer je nažalost činjenica da je jedna od društvenih grupa koje najmanje posjećuju muzeje upravo OSI - navela je Zagorac, dodajći da ovim projektom pokušavaju uticati na unapređenje rada institucija kulture i povećanju socijalne inkluzije u kulturi. Ispred Udruženja Život sa Daun sindromom Federacije BiH govorila je Amila Džebo, koja je navela dosadašnje aktivnosti koje su ih preporučile za učešće. Ona je navela i koji BiH muzeji će učestvovati u ovom projektu - Historijski muzej BiH iz Sarajeva, Umjetnička galerije BiH iz Sarajeva, Muzej Hercegovine iz Trebinja i Muzej grada Mostara.
Коментари (0)
Оставите свој коментар