БЕРАНЕ – Са збора одржаног прије двије вечери мјештани Калудре су поручили да ни по цијену живота неће дозволити да се на Калударској ријеци гради планирана мини-хидроелектрана. Они су од Владе затражили да под хитно раскине концесиони уговор са компанијом "Хидроенергија Монтенегро" на основу ког је планирана изградња поменутог постројења. Поручили су да се воља мјештана мора поштовати и да се појединачни интереси не могу стављати испред општих.
– Мјештани су се сагласили да се мора одустати од изградње планиране електране на Kалударској ријеци. То значи да се мора поштовати њихова воља. Надамо се да ће то и надлежне институције прихватити. То значи да би било пожељно да Влада раскине уговор са инвестивеститором који је добио концесије да гради електрану – нагласио је предсједник Мјесне заједнице Калудра, Мићо Ралевић.
Прије неколико година усвојена је и одлука о доношењу локалне студије локације за изградњу мини-хидроелектране "Калудра 2". У образложењу одлуке наводи се да се њеним доношењем утврђује јавни интерес за изградњу планираних објеката и уређење простора који је омеђен границама локалног пута Беране – Калудра и Калударском ријеком. Истакнуто је да план захвата површину од 7,5 хектара.
Мјештани наводе да њих не интересују никакве одлуке и да нико нема право да узурпира вриједности са којима располажу.
– Калударска ријека је прави еколошки бисер и свако њено ремећење представљало би еколошку катастрофу. Ми не можемо да подржимо одлуке које су погубне за наше мјесто, то сви добро треба да знају. Калударска ријека заслужује пуну заштиту, а не девастацију – навео је члан Савјета мјесне заједнице Радован Анђић.
Калудрани наводе да би изградња електране на Калударској ријеци донијела мјештанима вишеструке штете.
– Изградња мини-електране подразумијевала би прекопавање постојећег пута, чиме би он био затворен за саобраћај. У том случају морале би да се праве неке алтернативне саобраћајнице, што би мјештанима донијело огромне проблеме. Такође, приликом изградње планираних мини-електрана дошло би до пресушивања ријеке на поједини мјестима и оштећења постојећих јазова који се користе за наводњавање и покретање млинова. Улудо је дозволити да се гради нешто што је од велике штете за локално становништво – поручили су мјештани Калудре са збора.