Sjedinjene Američke Države su danas, povodom 24. godišnjice ubistva trojice američkih državljana, Ilija, Agrona i Mehmeta Bitićija, ponovo pozvale Srbiju da privede pravdi počinioce tog ubistva i one koji su zataškali taj zločin.
– Prošle su 24 godine otkako su američki državljani Ili, Mehmet i Agron Bitići pogubljeni dok su bili u pritvoru srpske specijalne policije. Svaka godina koja prođe a da niko nije odgovarao za ovaj brutalni ratni zločin predstavlja uvredu za vladavinu prava – objavio je na Tviteru portparol Stejt departmenta Metju Miler.
SAD ponovo pozivaju Srbiju da u potpunosti istraži ubistvo braće Bitići i privede pravdi one koji su počinili i zataškali ta ubistva.
– Nastavićemo sa tim pozivom dok pravda ne bude zadovoljena – naveo je Miler.
Ili, Agron i Mehmet Bitići, koji su ubijeni su 8. jula 1999, tokom rata na Kosovu borili su se na strani Oslobodilačke vojske Kosova (OVK). Uhapšeni su u junu 1999. godine i osuđeni na po 15 dana zatvora zbog, kako su tvrdile tadašnje vlasti Srbije, ilegalnog ulaska u zemlju.
Prema optužnici Tužilaštva za ratne zločine Srbije, oni su izvedeni na sporedni izlaz iz zatvora u Prokuplju i odvedeni u bazu Specijalnih antiterorističkih jedinica MUP-a Srbije u Petrovom Selu u istočnoj Srbiji, gdje su dva dana kasnije ubijeni mecima u potiljak.
Njihova tijela otkrivena su u julu 2001. godine u masovnoj grobnici u Petrovom Selu, na području baze koju je u vrijeme njihovog ubistva kontrolisala jedinica pod komandom Gorana Radosavljevića Gurija. Tijela su pronađena sa vezanim rukama i sa ranama od metaka na potiljku, zajedno sa drugim tijelima kosovskih Albanaca.
Odjeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu oslobodilo je krivice dva policajca optužena za pomaganje u ubistvu braće Bitići, Sretena Popovića i Miloša Stojanovića. Sud je naveo da nema dokaza o njihovoj umješanosti u ubistva američkih državljana.
Zbog nerješavanja ubistva braće Bitići, što godinama opterećuje odnose Srbije i SAD, Predstavnički dom Kongresa SAD je u oktobru 2019. jednoglasno usvojio rezoluciju kojom se od Srbije zahtjeva da riješi taj slučaj.