Akcija “Školski čas u zadnji čas” simboličnog trajanja od 45 minuta, poput školskog časa, sa porukom “Studenti su uz prosvjetare” održana je u više gradova širom Srbije.
Studentima su se pridružili i građani a akcija je počela 15-minutnom tišinom za 15 žrtava u obrušavanju betonske nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu.
- Želimo da znate da u ovoj borbi nijeste sami već imate jake saveznike, sve nas koje ste svojim radom oblikovali - riječi su iz pisma podrške prosvjetnim radnicima koje je na skupu u Beogradu pročitala jedna studentkinja.
U pismu je dalje navedeno da je vrijeme stalo 1. novembra kada je pala betonska nadstrešnica na Željezničkoj stanici u Novom Sadu.
- A 20. januara mora da stane čitava prosvjeta, jer bez prava na obraz i misao, obrazovanja nema - poručeno je u pismu studenata, prenosi RSE.
Studenti u blokadi su naveli da borba prosvjetara nije samo njihova, već “borba za dostojanstven rad i obrazovanje, koje predstavlja osnovno ljudsko pravo svakog pojedinca.”
Akcija je održana i u Kragujvcu, Nišu, Valjevu, Užicu i drugim gradovima.
Okupljanje na gradskom trgu u Užicu organizovali su studenti Pedagoškog fakuleta.
Poslije petnaestominutne tišine, skup je završen protestnom šetnjom.
Nastavnici osnovnih i srednjih škola u Užicu i Čajetini stupiće 20. januara u potpunu obustavu rada nakon takve odluke Štrajkačkog odbora, javila je dopisnica RSE.
Više hiljada kragujevačkih studenata, srednjoškolaca i građana okupilo na Đačkom trgu u okviru akcije “Školski čas u zadnji čas”.
Studenti blokiraju više od 60 fakulteta širom Srbije zahtijevajući odgovornost za stradanje putnika u Novom Sadu.
Protest prosvjetnih radnika najavljen je za ponedjeljak u 11 sati na Platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, kao i potpuna obustava rada u velikom broju osnovnih i srednjih škola.
Prosvjetni radnici nezadovoljni su platama i svojim položajem. Dok su reprezentativni prosvjetni sindikati dogovorili sa Vladom Srbije da se štrajk okonča, u dijelu škola u ponedeljak, 20. januara, neće biti nastave.
Četiri reprezentativna prosvjetna sindikata saopštila su 14. januara da su dali saglasnost da se nastavi sa pregovorima u skladu sa ponudom Vlade Srbije oko povećanja plata uz odluku o moratorijumu na štrajkačke aktivnosti od 20. januara, kada počinje drugo polugodište u osnovnim i srednjim školama u Srbiji.
Prosvjetni radnici zahtijevaju da se početna plata u prosvjeti izjednači sa prosječnom platom na republičkom nivou.
Traže i izmjenu Krivičnog zakonika i pooštravanje kazni nad prestupnicima za djela nasilja nad nastavnicima i učenicima.
Ministarstvo prosvjete Srbije saopštilo je 13. januara nakon sastanka sa reprezentativnim sindikatima da prihvata zahtjev da se plate nastavnika izjednače sa republičkim prosjekom.
Šta kažu u Vladi Srbije?
Premijer Miloš Vučević poručio je da škole moraju da rade, a ko ne bude radio doći će mu prosvjetna inspekcija.
On je na TV Prva rekao da očekuje da 20. januara oko 82 odsto škola radi u punom kapacitetu.
- Da oko 11 odsto većinski radi, s tim da će biti nekih nastavnika, profesora koji neće htjeti da sprovode nastavu i ostatak će pokušati da bude u potpunoj blokadi što je nezakonito - naveo je Vučević.
On je ocijenio da je sa prosvjetnim sindikatima postignut težak, ali dobar dogovor.
- Čujete kad kažu ovi koji neće da rade da je povrijeđeno dostojanstvo prosvjete. Čime, time što su im dogovorom povećane plate. To ima za politički cilj, da se blokira država - tvrdi Vučević.
Zašto je školski raspust počeo ranije?
Zimski raspust u svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji počeo je 24. decembra, sedam dana ranije odlukom Vlade Srbije.
- Ova odluka je donijeta u cilju očuvanja nastavnog procesa, kao i interesa i prava učenika na obrazovanje - navedeno je u saopštenju.
Više desetina srednjih škola u oko 20 gradova Srbije bilo je u blokadi.
Učenici završnih razreda nijesu imali nastavu podržavajući na taj način zahtjeve studenata koji blokiraju fakultete.
Srednjoškolcima je podršku pružio i jedan broj profesora.
Odlukom četiri reprezentativna sindikata, prosvjetari su 20. decembra stupili u obustavu rada, u znak podrške studentima “u borbi za bolje i pravednije društvo”.
Nakon dogovora sa Vladom, ovi sindikati su saopštili da stavljaju moratorijum na štrajk od 20. januara kada treba da počne drugo polugodište.
Studenti u blokadi zahtijevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Željezničke stanice u Novom Sadu i padu nadstrešnice.
Među zahtjevima su i odbacivanje prijava protiv uhapšenih i privedenih na protestima koji su uslijedili poslije nesreće, kao i hitno procesuiranje ljudi koji su tukli studente i profesore tokom protesta.
Predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtjevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete.
Akademci, s druge strane, poručuju da su zahtjevi delimično ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do daljnjeg.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom pada nadstrešnice u tom gradu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi.
Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća “Infrastrukture željeznice Srbije” Jelena Tanasković.
U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.