Централизовани систем у којем се врши процјена и евиденција емисија загађујућих гасова у ваздух и емисија гасова стаклене баште представља централни резултат сарадње између Агенције за животну средину Аустрије (Умwелтбундесамт) и Агенције за заштиту животне средине Црне Горе (АЗЗЖС/ЕПА), наводи се у саопштењу Агенције.
Током протеклих осам мјесеци, како се наводи, аустријска експертска институција пружила је подршку органима у Црној Гори да изврше темељну ревизију постојећих инвентара, али и да их прошире како би обухватали емисионе изворе који су раније недостајали.
- Као резултат, Црна Гора је успјела да благовремено испуни међународне обавезе извјештавања о емисијама загађујућих материја у ваздух и емисијама гасова стаклене басте (ГХГ) за 2022. годину - истиче у саопштењу.
Дана 8. априла, сарадња између Агенције за животну средину Аустрије и њених партнера из Црне Горе званично ће се закључити организовањем завршног догађаја на овом пројекту изградње капацитета у Подгорици (8. априла).
Технички је надограђена и унапријеђена примјена методологије и извјештавање о обрачунима које спроводи Црна Гора, а инвентари о емисијама загађујућих материја и ГХГ сада се могу обрачунавати на конзистентан начин за период од 1990. године надаље. Ово олакшава извјештавање према Оквирној конвенцији Уједињених нација о климатским промјенама и Конвенцији о далекосежном прекограничном загађењу ваздуха (ЦЛРТАП). Поред тога, претходних недјеља и мјесеци, ојачани су институционални капацитети АЗЗЖС Црне Горе, која је одговорна за инвентар. Током бројних сесија обуке, експерти Агенције за животну средину Аустрије обучавали су своје партнере из Црне Горе у коришћењу новог инвентара, те им пренијели своје знање и искуство у управљању и извјештавању о емисионим и подацима из ГХГ инвентара.
Сарадња је омогућена захваљујући твиниг лајт пројекту у којем су, такође, учествовали експерти из Агенције за животну средину Њемачке и Партнерства о транспаретности у оквиру Паришког споразума. Овај пројекат финансиран је од стране ЕУ (кроз инструмент претприступне подршке – ИПА).
Твининг: Прекогранична обавеза према животној средини
Примјењујући начела партнерстава земаља, Агенција за животну средину Аустрије подржава нове и будуће државе чланице ЕУ у твининг пројектима како би исте изградиле администрацију и домаће законодавство у складу са стандардима ЕУ. Твининг лајт пројекти су флескибилнији и, с трајањем од 6 до 8 мјесеци, имају средњорочније дејство у односу на уобичајене твининг пројекте који трају од 12 до 36 мјесеци. Циљ твининг пројеката у области животне средине је преношење права ЕУ у домаће законодавство, али и успостављање неопходних административних структура и увођење нових процедура у административну праксу. Чак и у првим годинама од приступа (тзв. транзициони период), нове државе чланице ЕУ настављају да добијају подршку преко ових пројеката.
Од 1998. године, Агенција за животну средину Аустрије учествовала је у више од 120 твининг пројеката који су се спроводили у више од 27 земаља. Постоји тражња за знањем ове ексертске институције, прије свега на тему климе, циркуларне економије, биодиверзитета и будућности без загађења.
У Црној Гори су до сада спроведена два оваква пројекта од стране аустријског партнера.
Конкретно, кроз овај пројекат Црна Гора ће направити значајан корак у испуњењу једног од завршних мјерила Поглавља 27 – животна средина и климатске промјене. Према Акционом плану за Поглавље 27, обавеза Црне Горе је да у будућности може самостало извјештавати у овој области.
Твининг лајт пројекат „Надоградња интегрисаног алата и ажурирање инвентара емисија загађујућих материја у ваздух за период 2011-2019” управо помаже у испуњавању ове обавезе.
Као једна од завршних активности на пројекту, службеници Агенције за животну средину и Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма, али и представник МОНСТАТ-а, као главног пружаоца података за инвентаре, похађају обуке у оквиру студијске посјете Бечу. Том приликом, др Милан Газдић и г. Георг Реберниг, као руководиоци партнерских институција, размијенили су искуства у досадашњем раду двије агенције.