Иако постоји потпуна сагласносност да су запослени у инспекцијским државним службама, као и запослени у другим службама који се старају за безбједност државне имовине лоше плаћени, сасвим је јасно да најнижа примања имају лугари, који су запослени на чувању државних шума. У самој Управи за шуме не крију да су лугарске плате 250 еура, али да су јако лоше плаћени и високошколци у овој државној установи.
– Полазна плата лугарима је 250 еура, а инжењер шумарства прима плату у износу од 450 еура, каже вршилац дужности директора Управе за шуме Срђан Пејовић, наводећи да се ради о изузетно ниским зарадама.
Пејовић обећава да ће у наредном периоду све учинити како би се испитале могуће злоупотребе у раду запослених у Управи за шуме, али истовремено каже да ће се залагати да запослени буду много боље плаћени.
– Ако погледамо у окружењу, видјећемо да су лугари много боље плаћени. У Хрватској је њихова плата хиљаду еура, казао је Пејовић, уз објашњење да ће се и државне шуме много боље штитити када и запослени буду боље плаћени.
Да су запослени у државним службама које воде рачуна о безбједности државне имовине лоше плаћени за свој посао, слажу се и у Невладином удружењу "Брезница", али истовремено упозоравају да би било добро да се провјери имовинско стање тих лица.
– Заиста су плате лугарима јако лоше, међутим, у Подгорици имамо једно од насеља које се зове шумарско, јер се тамо налазе куће лугара из читаве Црне Горе. Треба повећати плате, али треба лугарима, цариницима, инспекторима из свих бранши, погледати коју имовину имају, каже извршни директор "Брезнице" Милорад Митровић.
Према његовом мишљењу, тешко би било утврдити ко је највећу штету нанио црногорским шумама, водотоцима, каменоломима, рудницима и другим природним богатствима.
– Поставља се питање ко је више одговоран. Они који су односили и разносили државна блага, они који су га чували, или они који су прећуткивали слаб рад инспекцијских и других служби, поручује Митровић, и истиче да је на терену чуо многе разрађене тактике у крађи државне имовине.
– Од појединих лица сам чуо да мали дрвопрерађивачи уредно од државе купе пар стотина кубика дрвета. Поштено то плате, а када уђу у сјечу шуме, преко лугара и других запослених у Управи за шуме све су шуме њихове. Често се чује да је "Вектра Јакић" нанијела највише штете црногорским шумама, али ова компанија није вршила сјечу у Рожајама или некој другој општини, истакао је Митровић.
Поручује да у наредном периоду треба повести посебну пажњу о раду оних који штите државну имовину.
– Потребно је те људе добро платити, али их је неопходно и контролисати. Сви у Црној Гори знају ко су поштени инспектори али и ко су они који су створили читаве империје. Само то није могла да види бивша власт, али слабо види и нова Влада, закључио је Митровић.
Функционер Демократске Црне Горе Бојан Крвавац сматра да ниске зараде у сектору шумарства, као и других државних чиновника који по опису свог посла чувају државну имовину, заоставштина су претходне власти.
– Претходна влада је малтене свјесно гурала шумаре, инжењере шумарства, царинике, тржишне инспекторе и друге са ниским зарадама, у криминал, малтене желећи да они не раде свој посао, казао је Крвавац.