
Zaštita žrtava trgovine ljudima i očuvanje njihovih prava u fokusu su 22. OEBS-ove trodnevne konferencije saveznika protiv trgovine ljudima, koja se održava u Beču od 4. do 6. aprila, sa preko 850 registrovanih učesnika.
Kao dio aktivnosti usmjerenih na podršku nacionalnim institucijama u jačanju kapaciteta za borbu protiv trgovine ljudima, Misija OEBS-a u Crnoj Gori omogućila je učešće predstavnika Ministarstva unutrašnjih poslova i Vrhovnog suda na OEBS-ovoj konferenciji na visokom nivou.
- Procjene sugerišu da je manje od 1 odsto žrtava trgovine ljudima ikada identifikovano, ostavljajući milione žrtava bez pomoći i podrške koja im je potrebna da se oporave i bilo kakvog pristupa pravdi za štetu koju trpe. U svjetlu humanitarne krize u Ukrajini, hitnost zaštite ugroženih osoba je samo još akutnija. Ranije migracione krize su pokazale da će kriminalne grupe i pojedinci iskoristiti velike tokove ljudi da eksploatišu najugroženije među njima. Državni organi treba ponovo da se fokusiraju na rizike trgovine ljudima i na jačanje sistema identifikacije i zaštite. Ovogodišnja konferencija saveznika nudi priliku za razmišljanje o tome kako bolje identifikovati i podržati žrtve; kako prepoznati i pozabaviti se njihovim ranjivostima; kako prilagoditi socijalne intervencije kada su žrtve djeca; i kako poboljšati postojeće sisteme zaštite- navode u saopštenju.
Otvarajući konferenciju, specijalni predstavnik OEBS-a Valijant Riči kazao je da su ova tri dana su posvećena razgovorima o žrtvama trgovine ljudima.
- I o akcijama koje države moraju preduzeti da ih identifikuju, da zaštite njih i njihova prava, da im pomognu da se oporave od traume koju su pretrpjeli, osnaže ih da povrate svoju sposobnost i doprinesu društvu svojim talentima i težnjama- kazao je Riči.
Generalna sekretarka OEBS-a Helga Marija Šmid kazala je da uvijek moramo zaštititi najugroženije.
- Današnja realnost je otrežnjujući podsjetnik da moramo uraditi više. Svi znamo da treba da djelujemo, ali nijedna zemlja ne može sama da pobijedi trgovinu ljudima. Zajedno možemo napraviti stvarnu razliku u rješavanju problema trgovine ljudima, zaštiti prava žrtava i jačanju pomoći- kazala je Šmid.
Predsjedavajući OEBS-om i ministar vanjskih poslova Poljske Zbignjev Rau kazao je da, nažalost, dok se ova konferencija održava, ruska vojna agresija punih razmjera na Ukrajinu se nastavlja.
- U dosadašnjim aktivnostima, Misija u Crnoj Gori je pomogla je izradu nove Strategije za borbu protiv trgovine ljudima 2019-2024, i podržala izradu Smjernica o nekažnjavanju žrtava trgovine ljudima za policijske službenike, državne tužioce i sudije i Smjernica za policijske službenike prilikom obavljanja razgovora sa osobama za koje se sumnja da su bile predmet trgovine ljudima. Misija je sprovela i niz obuka za predstavnike policije, državnog tužilaštva i pravosuđa, kao i za socijalne radnike i druge relevantne aktere, a nastaviće da pruža podršku i u 2022. godini- navode u saopštenju.
Коментари (0)
Оставите свој коментар