Синдикат управе и правосуђа најавио је колективну тужбу против државе, односно црногорске владе као послодавца због неисплаћивања накнада за приправност и дежурства за запослене у судовима и тужилаштвима, а очекују да тужбени захтјев потпише око 1.000 радника, потврђено нам је у тој радничкој организацији. Како наводе, Синдикат је Влади дао законски рок до краjа протекле седмице да ријеши овај проблем, а након тога су се одлучили на колективну тужбу због неисплаћивања приправности и дежурстава за запослене у судовима и тужилаштвима већ уназад четири мjесеца.
– Трошкови судских, адвокатских и обавеза вjештачења ће поред самог износа нагомиланих неисплаћених средстава бити нереално огромни. Зашто Влада не жели да приведе краjу законима условљено усаглашавање Гранског колективног уговора (ГКУ) веома jе индикативно, али ће као директну последицу управо имати велики броj тужби. Поставља се питање да ли неко намjерно опструира потписивање измjена и допуна ГКУ, ко то ради и коjи су му интереси – наводе у Синдикату.
Из те радничке организације јуче су најавили да ће данас организовати конференцију на којој ће дати свој суд о низу актуелних тема. Прва је најава министра финансија и социјалног старања Милојка Спаjића о увећању зарада за јавну управу од 17 одсто, коју у Синдикату сматрају као добру инициjативу и амбициjу, али се поставља питање колико jе намjера дневно политичка.
– Сами проценат ниjе задовољаваjући, тражимо увећање од 25 одсто из много разлога. Такође, у наредном периоду Синдикат управе и правосуђа покреће инициjативу и кампању за враћање топлог оброка и регреса коjи нам jе отет, а коjи већ годинама тражимо да се врати и дефинише кроз платну листу. Потпуно игнорисање социjалног диjалога од стране Владе на челу са премиjером Здравком Кривокапићем, односно од стране ресорних министарстава, узроковаће велике последице, првенствено финансиjске издатке по основу великог броjа тужби коjе ће ускоро колективно организовати наш синдикат услед обавезуjућег и законима условног усаглашавања Измjена и допуна Гранског колективног уговора за област управе и правосуђа. Усаглашавање ГКУ jе обавезуjуће jош од 2016. године, а тужбе по основу неисплаћених средстава за приправност и дежурства у судовима и тужилаштвима прелазе броj од 1.000 запослених коjи су остварили законом утемељена права по наведеним основама и коjи су будући потенциjални тужиоци – наводе у Синдикату.