
Crna Gora je prepoznala značaj razvoja zasnovanog na znanju i inovacijama, te posebnost uloge startap zajednice, pa u skladu sa tim reformisala, kako institucionalni, tako i programski okvir za inovacije i omogućila poseban set podsticaja za obavljanje inovacione djelatnosti.
To je poruka koju je poslala v. d. generalne direktorice Direktorata za digitalnu ekonomiju i tehnološki razvoj u Ministarstvu ekonomskog razvoja, Marijeta Barjaktarović Lanzardi, u kontekstu realizacije aktuelnog predakceleracijskog startup programa BoostMeUp, na kom je ministarstvo jedan od partnera.
-Crna Gora se u oblasti politike inovacija opredijelila za koncept pametne specijalizacije (S3), čime je ona postala ključni element ekonomske politike. U tom kontekstu BoostMeUp program predstavlja prvi stepen podrške razvoju inovativne ideje, na koji se nadovezuju drugi instrumenti. Predakceleracijski program ima za cilj da osnaži startap zajednicu, stimuliše generisanje inovativnih ideja i time dugoročno utiče na razvoj ekonomije zasnovane na znanju i inovacijama- navode u saopštenju iz Ministarstva.
Dodaju:"U tom smislu, rezultati programa u prethodne dvije godine opravdali su naša očekivanja, a tome u prilog ide činjenica da su neki od njih već postali spremni za nastavak finansiranja, dobitnici su brojnih takmičenja za startapove i privukli su pažnju investitora, kazala je Barajaktarović Lanzaradi".
-BoostMeUp program treba da ukaže da li je neka ideja inovativna ili ne i osnaži neformalne i formalne startap timove u smislu jačanja kapaciteta za razvoj ideje i približavanje tržištu. Na tom putu kao neki od najvećih izazova, prema ocjenama ministarstva, ističu se nedostatak vještina poput preduzetničkih, vještina prezentacije i pregovaračkih vještina; zatim nedostatak iskustva u razvoju startap-a, nedovoljno jaki kontakti sa ekspertima i sl. Jedna od ključnih karika za prevazilaženje tih izazova je saradnja države i privatnog sektora, koja se između ostalog ogleda i u kreiranju seta podsticajnih mjera- navoe oni.
Kkao je saopšteno, podsticajne mjere za inovacije su jedna od konkretnih inicijativa kojom se stimuliše razvoj startapova u Crnoj Gori i to putem poreskih olakšica, za njih posebno značajnih u domenu oslobađanja od poreza na dohodak fizičkih lica i prireza na porez, kao i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje. To je direktan podsticaj jačanju startap timova i zapošljavanju. Takođe, porez na dobit pravnih lica koji može ostvariti investitor koji ulaže u startap, svojevrstan je podsticaj za njihov dalji razvoj, izjavila je Barjaktarović Lanzardi.
Dosadašnji napori na kreiranju adekvatnog institucionalnog okvira rezultirali su odlukom Savjeta za inovacije i pametnu specijalizaciju kojom se zvanično i uspostavila nova arhitektura sistema inovacija i pametne specijalizacije u decembru 2021. godine, čime je Crna Gora postala prva zemlja Zapadnog Balkana koja je uskladila nacionalni okvir sa preporukama EU.
Predakceleracijski program „BoostMeUp'' predstavlja nacionalnu platformu u okviru kog se najbolji crnogorski startup-ovi razvijaju i lansiraju na tržiše. U toku je glavni programski segment – razvoj ideja kroz mentorske sesije i module koje 10 odabranih timova savladavaju radeći sa eminentnim regionalnim i međunarodnim eskepertima.
Vodeći partner na programu je Inovaciono preduzetnički centar „Tehnopolis”, a partneri su Naučno-tehnološki park Crne Gore, IT kompanija „Amplitudo” i Crnogorski Telekom. Program sufinansira Ministarstvo ekonomskog razvoja Crne Gore.
Коментари (0)
Оставите свој коментар