Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде мр Александар Стијовић и шеф Одјељења за сарадњу у Делегацији Европске уније у Црној Гори, Јингве Енгстормом данас су на газдинству корисника ИПАРД програма Веска Марковића у Добрском селу на Цетињу, најавили расписивање два јавна позива у оквиру ИПАРД програма – М3: инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и рибљих производа као и М1: инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава.
Стијовић је позвао све пољопривредне произвођаче, привредна друштва из сектора прераде пољопривредних производа да аплицирају за средства бесповратне подршке у износу од 7, 25 милиона еура у циљу заједничког рада на јачању црногорске пољопривреде.
- Данашњом најавом наставка имплементације ИПАРД ИИ програма шаљемо снажну поруку да је ова Влада неповратно опредијељена да у процесу европских интеграција испуни све услове који су непходни за пуноправно чланство Црне Горе у Европској унији, а ми из Министарства посебно желимо да то што је прије могуће учинимо у Поглављима 11,12 и 13 за која смо ресорно надлежни - истакао је министар изразивши захвалност на континуираној издашној подршци ЕУ, уз увјерење да ће бити још снажнија у програмском периоду од 2021- 2027 година.
Стијовић је истакао породицу Марковић као примјер успјешних корисника средстава бесповратне подршке у оквиру првог Јавног позива мјере М3, за инвестицију у изградњу објекта винарије, набавку опреме, изградњу упојног бунара и биолошке јаме, што према ријечима ресорног министра представља показатељ како се кроз реализацију нових инвестиција у оквиру двије мјере постижу искораци у достизању стандарда и стварају могућности за отварање нових радних мјеста.
Газдинство Марковића посједује виноград површине 1,6 ха, и уговорили су и други пројекат у окиру трећег Јавног позива мјере М3 за инвестицију у уређење економског дворишта И постављање соларних панела.
Шеф Одјељења за сарадњу у Делегацији Европске уније у Црној Гори, Јингве Енгстормом је потврдио снажну подршку Европске уније Црној Гори у пољопривредном сектору и позвао пољопривредне произвођаче да искористе предност знаћајног буџета ЕУ који ће се кориситити у 2022. години за ИПАРД програм у Црној Гори.
Енгсторм је посебно похвалио све пољопривредне произвођаче у Црној Гори за њихов напоран рад и успјех који постижу упркос изазовима усљед пандемије корона вируса иизазовима са цијенама на тржишту пољопривредних инпута.
- Наше досадашње искуство са свих 7 ИПАРД позива до сада показало велико интересовање за пријаве – пристигло је око 900 пројеката, и довело до реализације инвестиција свих врста – од мањих као што су трактори и опреме до великих као што су предузец́а за прераду млијека и меса, винарије итд. Све те инвестиције показују да је заиста потребна подршка сектору. У оквиру ИПАРД програма, ЕУ и Влада Црне Горе удружиле су снаге да подрже развој руралних подручја земље, повец́ају конкурентност пољопривредне производње, напредују ка усвајању високих стандарда ЕУ за одржавање земљишта, безбједност хране и побољшање приступа тржишту ЕУ - казао је Енгсторм.
Шеф одјељења за сарадњу је нагласио да подршка Црној Гори у оквиру ИПАРД ИИ програма износи 39 милиона еура, али да је то само дио средстава предвиђених за инвестиције, те да заједно са доприносом Владе Црне Горе и удјелом корисника, заједнички напори могли би покренути инвестицију од више од 70 милиона еура.
- Јавни позив за мјеру М3 : Инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и рибљих производа биће расписан 14. Фебруара 2022. године и трајаће 45 дана, а обезбијеђена је подршка у износу од 6,0 милиона еура, за инвестиције које се односе на изградњу и/или реконструкцију и опремање објеката; набавку опреме, машина и уређаја; као и за све врсте инвестиција у складу са листом прихватљивих трошкова која је саставни дио Уредбе о реализацији и поступку коришћења средстава из инструмента предприступне помоћи Европске Уније (ИПАРД ИИ програм). Прихватљиви трошкови кроз мјеру М3 крећу се од 40.000,00 до 1.500.000,00 еура - наводе из министарства.
Након објаве Јавног позива за М3, 14 марта 2022. године објавиће се и ИВ Јавни позив за М1: Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава који ће такође трајати 45 дана, а кроз који је обезбијеђена подршка у износу од 1,25 милион еура, за инвестиције у изградњу и/или реконструкцију објеката; набавку механизације, опреме и уређаја као и за све врсте инвестиција у складу са листом прихватљивих трошкова која је саставни дио Уредбе о реализацији и поступку коришћења средстава из инструмента предприступне помоћи Европске Уније (ИПАРД ИИ програм). Прихватљиви трошкови за ову мјеру крећу се од 10.000 до 500.000,00 еура.