/ OBILAZAK AUTOPUTA-IVAN PETROVIC-IPE
14/07/2023 u 14:00 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Novac uložen u autoput će se "vratiti" za 100 godina

Prioritetna dionica autoputa od Smokovca do Mateševa je koštala oko 900 miliona eura. U prvoj godini je po osnovu naplate putarine prihodovano oko devet miliona eura

Od naplate putarine na prioritetnoj dionici autoputa od Smokovca do Mateševa za godinu dana biće prihodovano oko devet miliona eura. S obzirom da je izgradnja prioritetne dionice koštala oko 900 miliona eura, ovom prihodnom dinamikom autoput ili "projekat vijeka", kako su ga prozvali političari, će novac uložen u njega "vratiti" za 100 godina ili jedan vijek. Odnosno, 900 miliona eura od prioritetne dionice će se prihodovati za 100 godina prema sadašnjoj dinamici.

Za godinu 50 saobraćajnih nezgoda

Za godinu dana, na autoputu je zabilježeno ukupno 50 saobraćajnih nezgoda, smrtno stradalih lica nije bilo, a u 12 saobraćajnih nezgoda bilo je povrijeđenih lica. Lake tjelesne povrede zadobilo je ukupno 13 lica, teške tjelesne povrede dva lica. U 38 saobraćajnih nezgoda zabilježena je samo materijalna šteta, saopštili su iz Monteputa.

– Obustave saobraćaja su vršene nakon težih incidenata koji zahtijevaju uviđaje i imali smo 14 slučajeva zatvaranja saobraćaja, koja su u prosjeku trajala oko jedan i po – kazali su iz državne kompanije.

Zbog prekoračenja brzine u prethodnih 12 mjeseci je sankcionisano 2.232 vozača, zbog prekršaja prisustva alkohola u organizmu 35 vozača, zbog prekršaja neregistrovanih vozila i vozača bez položenog vozačkog ispita sankcionisano je 300 vozača, dok je zbog ostalih prekršaja sankcionisano 330 vozača.

– Posebno treba istaći da je ukupno lišeno slobode 44 lica zbog prekršaja prekoračenja brzine (22) i upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola u organizmu (22) – precizirali su iz Monteputa.

Ovo ne znači da će se autoput tada otplatiti, jer ako se uzme formula za povrat investicije (ROI), onda bi se prioritetna dionica autoputa isplatila za mnogo duži period od 100 godina. Naravno, svrha ovih projekata nije sticanje profita, već se njihov značaj ogleda u mnogim drugim indirektnim stvarima, poput izbjegavanja Platija, manjeg broja saobraćajnih nezgoda, kraćeg vremena putovanja ka sjeveru i takozvano "oživljavanje" mnogih mjesta oko autoputa, do kojih je sada mnogo lakše i brže doći.

Monteput, koji upravlja prioritetnom dionicom, smo pitali kada očekuju da se otplati autoput, ali nam na pitanje nisu odgovorili, jer su kazali da je kompleksno i da ga je teško sagledati kroz jedan parametar.

Monteput se sprema za naredne dionice

Monteput se, kako su saopštili priprema i za naredne dionice autoputa.

– U skladu sa Zaključkom Vlade Crne Gore, broj 07-011/23-2276/3 od 18.05.2023. godine, obezbijeđena su sredstva iz dobiti društva za 2022. godinu u iznosu od 1.712.076 eura za izradu glavnog projekta dionice autoputa Bar-Boljare, od Mateševa do Andrijevice. U završnoj fazi je izrada elaborata eksproprijacije za dionicu Mateševo–Andrijevica. Tokom naredne godine ćemo pokrenuti postupak eksproprijacije zemljišta, a paralelno s tim očekujemo završetak projektne dokumentacije i raspisivanje tendera za izvođenje radova. U narednom periodu takođe planiramo raspisivanje tendera za izradu Idejnog projekta za dionicu Andrijevica–Berane–Boljare – saopštili su iz Monteputa.

Autoput je svečano otvoren 12. jula prošle godine, pušten u saobraćaj dan kasnije, a naplata putarine je počela od 21. jula. Prema podacima Monteputa, od 21. jula prošle do 11. jula ove godine, autoputem je prošlo 2.157.601 vozilo, a od putarine je prihodovano 8.749.820 eura. Dnevni prihod od putarine je u tom periodu iznosio 24.440 eura, a mjesečni 733.225 eura.

– Najveći prihod od naplate putarine ostvaren je u avgustu 2022, kada je zabilježen i rekord po broju prolazaka vozila. Naime, 7. avgusta prošle godine autoputem je prošlo 14.325 vozila – saopštili su "Danu" iz Monteputa.

Pristupni putevi u lošem stanju

Iako je na prioritetnu dionicu potrošeno preko 900 miliona eura, pristupni putevi do autoputa su jako loši. Prije mjesec dana je najviše glavobolje zadavao vozačima pristupni put do petlje Mateševo, gdje su mnogi čak išli i Platijama, samo kako ne bi išli tom dionicom. Poslednjih sedmica stanje je bolje, ali je i dalje loše, jer je nekoliko kilometara puta koji se rekonstruiše u lošem stanju.

Pristupni put od petlje Veruša do sela Veruša i okolnih sela je preuzak, a kada se sa njega siđe nastavlja se na stari put do tih sela, koji je decenijama u lošem stanju.

Tako da, osim što su naši funkcioneri zaboravili petlju i struju, zaboravili su očigledno i pristupne puteve.

Prema njihovim podacima, za preostalih deset dana do 21. jula za očekivati je prihod od oko 250 hiljada eura, čime bi se za godinu dana došlo do sume od devet miliona eura prihoda od putarine.

Putarina od euro i po do 17 eura

Cijene putarine na dionici od Smokovca do Mateševa su euro i po za motore, 3,5 eura za putnička vozila, šest eura za kombi vozila, 10,5 eura za manje kamione i 17 eura za šlepere i autobuse.

Kada su u pitanju poddionice, cijena za motocikle, motorne tricikle i četvorocikle od petlje na Zlatici do petlje na Pelevom Brijegu je 50 centi, od Zlatice do Veruše jedan euro, a do Mateševa 1,5 eura. Cijene važe i između poddionica, tako da je od Pelevog Brijega do Veruše 50 centi, koliko je i od Veruše do Mateševa.

Za putničke automobile, tj. motorna vozila sa dvije osovine i visine jednake ili manje od 1,3 m, mjereno kod prve osovine i za motorna vozila sa dvije osovine i ukupne visine jednake ili manje od 1,9 m, a čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 3.500 kg, cijena putarine od Zlatice do Pelevog Brijega iznosi 1,5 eura, od Zlatice do Veruše dva eura, a do Mateševa 3,5 eura. Od petlje na Pelevom Brijegu do silaza na Veruši je 50 centi, a od Mateševa do Veruše 1,5 eura.

Za manje kamione i minibuse – motorna vozila sa tri ili više osovina, visine jednake ili manje od 1,3 m mjereno kod prve; motorna vozila sa tri ili više osovina, visine jednake ili manje od 1,9 m, a čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 3.500 kg; motorna vozila sa dvije osovine i visine veće od 1,9 m, a čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 3.500 kg, cijena putarine od Zlatice do Pelevog Brijega iznosiće 2,5 eura, od Zlatice do Veruše 3,5 eura, a do Mateševa šest eura. Takođe, između dionica postoje cijene pa je od Pelevog Brijega do Veruše jedan euro, od Veruše do Mateševa dva i po eura.

Za veće kamione i autobuse – motorna vozila sa dvije ili tri osovine, visine veće od 1,3 m mjereno kod prve osovine, a čija najveća dozvoljena masa prelazi 3.500 kg i motorna vozila sa dvije osovine, visine veće od 1,9 m, a čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 3.500 kg sa priključnim vozilom, cijena od Zlatice do Pelevog Brijega je 4,5 eura, od Zlatice do Veruše šest eura, a do Mateševa 10,5 eura. Između poddionica, od Pelevog Brijega do Veruše je jedan i po euro, od Veruše do Matešava 4,5 eura.

Za najveće kamione – motorna vozila sa četiri ili više osovina, visine veće od 1,3 m mjereno kod prve osovine, a čija najveća dozvoljena masa prelazi 3.500 kg, cijena putarine od Zlatice do Pelevog Brijega iznosi sedam eura, od Zlatice do Veruše deset eura, a do Mateševa 17 eura. Od Pelevog Brijega do Veruše je tri eura, od Veruše do Mateševa 10 eura.

– Cilj nam je da u narednom periodu povećamo broj korisnika elektronske naplate putarine, koja trenutno ima udio od 15 odsto ukupne naplate putarine i tu vidimo prostor za znatno uvećanje ovog procenta. Trenutno smo u fazi unapređenja sistema naplate putarine, proširenja naplatnog centra Mateševo, odnosno stvaranja uslova potrebnih da spremni započnemo promociju upotrebe ENP-a. Cijena Tag uređaja iznosi 20 eura, dok minimalna uplata na korisnički račun iznosi 50 eura za fizička lica, odnosno 112,50 eura za pravna lica i na taj način korisnici ostvaruju popust od 10 odsto na cijenu putarine – naveli su iz Monteputa, čiji je izvršni direktor Miljan Ljiljanić.

Preostale četiri dionice mogu koštati oko 1,3 milijarde eura

Izgradnja preostale četiri dionice autoputa je izvodljiva i ekonomski isplativa, ukoliko ne dođe do pada očekivanog saobraćaja ili rasta predviđenih troškova, navedeno je u Studiji opravdanosti autoputa Bar–Boljare koja je predstavljena u oktobru u Podgorici. Studija je finansirana kroz program Investicioni okvira za Zapadni Balkan (WBIF) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), a dokument je neophodan kako bi Crna Gora mogla konkurisati za novac kod evropskih fondova.

Ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović je kazao da se 2024. ili 2025. godine može očekivati raspisivanje tendera za izvođača radova na sljedećoj dionici.

Autori studije su naveli da za procjenu izvodljivosti nisu uzimali u obzir postojeću dionicu jer je bila u izgradnji kada su oni počeli izradu studije 2019. godine, zbog čega se nijesu bavili njenom isplativošću već samo preostalih dionica.

Kao presjek uzeli su 2057. godinu kada će autoput biti isplativ. Oni u toj godini očekuju da će najveći dnevni prolazak autoputem biti po dionicama od 17.000 do 37.000 vozila dnevno.

Kako je navedeno, i pad saobraćaja za dva odsto doveo bi autoput u zonu neisplativosti.

Troškovi izgradnje prestalih dionica procijenjeni su na 1,29 milijardi eura.

Dionica od Đurmana do Farmaka bi koštala 370 miliona, od Farmaka do Smokovca 227 miliona, od Mateševa do Andrijevice 341 milion, a od Andrijevice do Boljara 352 miliona eura.

Za troškove su naveli rezervu zbog mogućeg rasta cijena izgradnje.

Njihova preporučena cijena putarine je pet do sedam centi po kilometru, bez PDV-a.

Na prioritetnoj dionici, Smokovac–Mateševo, kako su kazali, planski je predviđena izgradnja dvije benzinske stanice sa pratećim sadržajima.

– U toku je priprema tenderske dokumentacije. Tokom septembra planiramo objavljivanje tendera za dugoročni zakup lokacije. Nakon izbora najpovoljnije ponude i zaključenja ugovora, u roku od godinu dana možemo očekivati da benzinske stanice sa pratećim sadržajima budu otvorene, što će upotpuniti uslugu na autoputu – saopštili su iz Monteputa.

Prioritetna dionica autoputa Bar–Boljari, od Smokovca do Mateševa, je po prvobitnom ugovoru trebalo da košta 809,6 miliona eura. Međutim, zbog zaboravljene petlje na Smokovcu, elektroinstalacija, vodovodne mreže, taj iznos je dostigao 900 miliona eura. Kada se iznosu od 900 miliona dodaju i kamate, cifra za 41,5 kilometara dijela autoputa prelazi milijardu eura.

 

Gradnja prioritetne dionice je počela 11. maja 2015. godine i po prvobitnom ugovoru je trebalo da bude završena do istog datuma 2019. godine. To se međutim nije desilo iz više razloga. Prvi je bio problem sa izdavanjem dozvola od strane organa Crne Gore, što je bio jedan od glavnih razloga za produženje prvobitnog roka, onda se desila korona. Tada se mogao graditi autoput, ali je bio problem dovesti radnike, pa je na kraju autoput pušten tek 2022. godine, tri godine i dva mjeseca nakon prvobitno dogovorenog roka. Ako tri godine i dva mjeseca prevedemo u brojke iz prihoda od putarine, to bi značilo da smo samo u tom segmentu izgubili 28,5 miliona eura. To je skoro koliko i jedna rata kredita za autoput.

A kredit za autoput je zadavao i zadavaće glavobolje Crnoj Gori i u narednim godinama. Tadašnja vlada se za autoput zadužila kod kineske Eksim banke u dolarima. Pozajmili smo 944 miliona dolara po kamati od dva odsto, rokom otplate 20 godina i grejs periodom od šest godina. S obzirom na dinamiku radova, došli smo u situaciju da nemamo izgrađen autoput, a da ga već otplaćujemo.

Prema osnovnom ugovoru iz kredita je trebalo da se finansira 85 odsto autoputa, a 15 odsto iz budžeta Crne Gore. U vrijeme potpisivanja ugovora o kreditu krajem 2014. godine, 944 miliona dolara su vrijedila oko 685 miliona eura, da bi kasnije, tokom godina izgradnje, taj iznos rastao i preko 150 miliona.

Niko iz Vlade nije ništa preuzeo povodom valutnog rizika, sve do polovine 2021. godine, kada je kredit hedžovan. Tada je sa četiri banke dogovoreno da se kredit izmiruje u eurima po kamatnoj stopi od 0,88 odsto i za prethodni period je Crna Gora samo na isplati rata uštedjela oko 23 miliona eura. Nedavno, Vlada je odlučila da raskine hedžing aranžman, zbog čega smo ponovo izloženi valutnom riziku i zbog čega ponovo plaćamo kredit uz kamatu od dva odsto. Izlaskom iz hedžinga, kako su saopštili iz Vlade, Crna Gora je prihodovala oko 64 miliona dolara, od čega će platiti sledeću ratu koja dolazi na naplatu 21. jula. Nakon izlaska iz hedžing aranžmana, ostalo je da se otplati 786,85 miliona eura.

Naredna dionica koja će se graditi je Mateševo–Andrijevica, ali kada će to biti i pod kojim uslovima i modelu i ko će je graditi, još se ne zna. Dionica je duga 23,5 kilometara i nastaviće se od mjesta gdje se sada završava dionica na Mateševu. Manje je zahtjevna nego prioritetna dionica, ali će koštati takođe papreno. Prije pandemije i poremećaja na tržištima širom svijeta, cijena ove dionice je procjenjivana na 273 miliona eura, dok je nakon pandemije procijenjena cijena veća za 100 miliona eura.

Priča o autoputu je počela davno, još i prije nezavisnosti Crne Gore, tj. u vrijeme kada se prodavao Crnogorski Telekom. Tadašnje vlasti su govorile da će od prodaje Telekoma da finansiraju autoput. Telekom je prodat, ali je autoput krenuo da se gradi tek nakon deset godina od prodaje jednog od najvrjednijih resursa Crne Gore.

Dogovor sa kineskim CRBC-om je postignut, nekoliko godina nakon što je taj posao ugovoren sa hrvatskim Konstruktorom. Mnogi od nas pamte kada su u Gornjim Mrkama krajem 2009. godine premijeri Crne Gore, Srbije i Hrvatske presijecali vrpcu za početak izgradnje autoputa Bar–Boljari koji je trebalo da košta oko 2,8 milijardi eura. Međutim, posao se zakomplikovao sa hrvatskim Konstruktorom i nikad se nije ni krenulo u izgradnju.

Možda se zbog toga 2015. godine u maju nije presijecala vrpca već se samo započelo sa radovima. Ali su zato 12. jula 2022. godine tu bili svi da pritisnu taster i svečano otvore autoput. I oni koji su dogovarali posao i žestoko nas zadužili, a i oni koji su taj posao godinama kritikovali. Ovi prvi su krenuli u izgradnju iako su studije opravdanosti autoputa iz 2009. kompanije "Scott Wilson" i iz 2012. godine koju je radila "URS Infrastructure & Environment UK Limited", pokazale da su sva tri bitna indikatora bila negativna.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
18. januar 2025 20:39