Sastanci su održani u okviru godišnjeg zasijedanja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke (SB) u Vašingtonu.
Radović je, tokom sastanka sa guvernerom Banke Holandije, Klaasom Knotom, zahvalila na podršci te institucije snaženju institucionalnog i regulatornog okvira CBCG, te stvaranju preduslova da geografski obuhvat Jedinstvenog područja za plaćanja u eurima (SEPA) bude proširen na Crnu Goru, što će rezultirati benefitima za crnogorske građane i privredu.
- U tom kontekstu, poseban naglasak je stavljen na saradnju u oblasti unapređenja regulatornog okvira za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma - navodi se u saopštenju CBCG.
Na sastanku sa guvernerom Banke Estonije, Madisom Müllerom, razgovarano je o mogućnostima primjene iskustva estonske centralne banke u digitalizaciji i automatizaciji procesa kao modela za organizacionu transformaciju i modernizaciju CBCG.
- Dogovoreno je da se kroz dalju komunikaciju razmotre mogućnosti saradnje na planu razvoja infrastrukture koja bi ubrzala digitalnu transformaciju CBCG i ukupnog crnogorskog finansijskog sistema - dodaje se u saopštenju.
Radović se sastala i sa guvernerom Banke Španije, Joseom Luisom Escrivom, sa kojim je razgovarala o ključnim aspektima i izazovima u procesu integracije Crne Gore u Eurosistem.
Posebno je naglašen značaj usklađivanja strateških prioriteta sa evropskim ciljevima, uz fokus na stabilnost i ekonomski napredak.
- Tokom sastanka, dogovoren je nastavak saradnje u oblasti strateškog planiranja, modernizacije CBCG, kao i programa obuka za sticanje vještina neophodnih u budućem procesu integracije CBCG u Eurosistem - rekli su iz CBCG.
Radović je prisustvovala i sastanku Belgijsko-holandske konstituence, kojim je predsjedavao ministar finansija Holandije, Eelco Heinen.
Guverner Banke Belgije, Pierre Wunsch, sumirao je rezultate Belgijsko-holandske konstituence u prethodnom četvorogodišnjem periodu i ukazao na ostvareni progres i dalje pravce razvoja zemalja članica Konstituence.
- Ovom prilikom posebno je iskazao zahvalnost Moldaviji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini (BiH), koje su bile zemlje domaćini godišnjih sastanaka guvernera centralnih banaka i ministara finansija Konstituence - navodi se u saopštenju.
Na sastanku je istaknuto da su ključni rizici po ekonomski rast vezani za visoke nivoe duga, geopolitičke tenzije i rastuću fragmentaciju tržišta, a rješenja se vide u sprovođenju strukturnih reformi, povećanju produktivnosti i inovacija, kao i u kreiranju snažne klimatske strategije.
Zaključeno je da je jačanje međunarodne saradnje ključno za dugoročnu stabilnost svjetske ekonomije.