
Ročište po tužbi kompanije Dekar protiv države zbog raskida ugovora za gradnju male hidroelektrane na rijeci Ljevišci u Kolašinu odloženo je dok se ne prikupe nalazi vještaka ekonomske, građevinske i elektro struke. U narednom periodu, takođe, odrediće se i termin kada će vještaci izaći na lokaciju ove nezavršene mHE kako bi prikupili podatke.
Visina obeštećenja koju kompanija Dekar traži od države još nije poznata. Dekar je tužbu podnio protiv države krajem novembra 2020. godine.
Kompanija Dekar, u vlasništvu podgoričkog biznismena Momčila Miranovića, podnijela je tužbu zbog raskinutog ugovora o koncesiji za mHE na Ljeviškoj rijeci, optužujući državu da je nesavjesna strana u ugovoru jer je ostvarivanje njihovog prava zavisilo od realizacije obaveza drugog koncesionara. Rok od 60 dana da izgrade mHE, koji im je država dala, kako su naveli u tužbi, neprimjeren je, te im je time samo dato do znanja da žele da izađu iz ugovora.
U tužbi se takođe navodi i da država u prostorno-urbanistički plan nije unijela ovu mHE, kao ni priključni dalekovod koji je trebalo da uradi kompanija "Kol enerdzi", a koji je trebalo da poveže ove dvije mHE.
– Izdala nam je nepotpuno UTU, a kada smo se naknadno obratili za izdavanje UTU za priključni dalekovod, nije nam izdala. Država preko EPCG nije omogućila mjerenje proizvedene energije od mHE na pragu elektrane, kako je to pravilnik precizirao i kako je to omogućila drugim koncesionarima. Prilikom propisivanja uslova za priključenje, EPCG je propisala višestruko veći prečnik dalekovoda nego što je to nama bilo potrebno, jer propisivanje takvog prečnika iziskuje veće finansijsko ulaganje, zbog čega smo se žalili Regulatornoj agenciji za energetiku, koja je poništila to rešenje – navodi se u ovoj tužbi.
U tužbi je navedeno i da država u devet navrata nije odgovorila, a među tih devet dvije su se ticale moratorijuma o isticanju rokova iz ugovora.
– Država se obavezala članom 18 tog ugovora da će preko svojih institucija omogućiti priključenje mHE na elektro-energetski sistem, što nije uradila. Država koja je pratila realizaciju svih koncesija, ništa nije uradila da dođe do realizacije mHE Raštak, na koju je predviđeno priključenje ovog objekta. Na kraju je zadala nemoguće uslove, preko Ministarstva ekonomije, a to je da za 60 dana završimo izgradnju objekta i priključimo na mHE koja nije ni izgrađena – ističe se u tužbi.
Osim ovih uslova, kompanija Dekar dostavila je bankarsku garanciju od 270.000 eura, inače bi u suprotnom bio raskinut ugovor.
Prema ranijim navodima, investicija ove mHE snage 0,98 megavata procijenjena je na 1,7 miliona eura.
Dekar je procedure za gradnju pokrenuo još 2012. godine.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar