
Sporu između nekadašnjeg zakupca hotela "Mogren", kompanije "Merkur", i "Budvanske rivijere", koji traje duže od decenije, još se ne nazire kraj, s obzirom da je sudija Vladimir Bulatović na poslednjem ročištu konstatovao da mu je dostavljena obimna dokumentacija o promjenama u vlasničkim strukturama u periodu od 2004. do 2012. godine, te da će objema stranama omogućiti da se upoznaju sa ovom dokumentacijom u narednih osam dana.
Ove dvije kompanije vode spor zbog navodnog nepoštovanja ugovora o najmu, koji je težak 1,1 milion eura, kao i zbog iznosa sredstava uloženih u rekonstrukciju hotela. Kompanija "Merkur" tvrdi da je uložila 1,8 miliona u rekonstrukciju i potražuje ta sredstva od "Budvanske rivijere". "Merkur Evropa" tvrdi da je u periodu od 1993. do 2004. godine u hotel "Mogren" uložila 1,1 milion eura, što je bilo predmet drugog sudskog postupka. Ove kompanije su se sporile i oko zakupnine, za koju "Budvanska rivijera" tvrdi da nije izmirena, ali i oko aneksa ugovora kojim je 2003. godine pravo zakupa sa "Merkura" preneseno na "Merkur Evropu". U toku su dva spora između ovih stranaka.
Nedavno je rađeno i vještačenje po pitanju sredstava uloženih u rekonstrukciju hotela, na koje su obje strane imale primjedbe.
Vještak građevinske struke Marko Radunović nedavno je utvrdio da su radovi na adaptaciji hotela "Mogren" u Budvi koštali 859.859 eura, uprkos tužbenom zahtjevu nekadašnjeg zakupca kompanije "Merkur Evropa", koja od "Budvanske rivijere" potražuje iznos od oko 1,8 miliona eura. Iz kompanije "Merkur Evropa" su u dosadašnjem toku postupka tvrdila da su izvedeni radovi bili neophodni, s obzirom da su krov i fasada bili u veoma lošem stanju i kao takvi predstavljali opasnost za zaposlene i goste.
Radovi se odnose na adaptaciju hotela u periodu od 2009. do 2012. godine, kada je kompanija "Merkur Evropa" rekonstruisala krov hotela i fasadu, ističući da je to bilo nužno zbog lošeg stanja krova koji je predstavljao opasnost po goste, u koji su, navodno, uložili 1,8 miliona. Iz HG "Budvanska rivijera" osporavaju ove tvrdnje, navodeći da za tako nešto nikada nisu dali saglasnost.
Vještak je u nalazu prvobitno utvrdio i da ovi radovi nisu investiciono ulaganje, jer njima nije stvoreno novo dobro, te da je predmetna cijena utvrđena na osnovu faktura od strane dobavljača i radne snage angažovane na izvođenju radova i da predstavlja vrijednost utvrđenu na dan 17.2.2023. godine.
U dopunskom nalazu ipak je utvrđeno da je nekadašnji zakupac hotela u datom periodu investirao nešto preko 376 hiljada eura, dok je 483.261 euro predstavljalo održavanje hotela. Ukupna uložena sredstva procijenjena su na 859.859 eura.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar