Vuković i Spajić na prezentaciji budžeta / foto: Srđan Boljević, Dan
19/11/2024 u 07:21 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Vlada može da se zaduži do 2,8 milijardi za dug, rezervu i projekte

Predlogom Zakona o budžetu, koji je projektovan na 4,03 milijarde eura, Vlada se može zadužiti do iznosa od 2,8 milijardi eura za otplatu dugova, stvaranje fiskalne rezerve i realizaciju velikog broja višegodišnjih projekata.

Za otplatu duga i kapitalni budžet, odnosno finansiranje nedostajućih sredstava u budžetu, planirano je zaduženje do 900 miliona, za stvaranje fiskalne rezerve 500 miliona, za realizaciju 23 projekta 1,13 milijardi, a za potrebe implementacije Instrumenta Evropske unije za reformu i rast 275 miliona eura.

Iako je budžetom predviđena mogućnost zaduženja do 2,8 milijardi eura, šef kabineta premijera Branko Krvavac tvrdi da se Crna Gora u narednoj godini sigurno neće zadužiti za toliki iznos.

– Država se neće zadužiti 2,3 milijarde eura u narednoj godini. Zaduženje će iznositi 885 miliona eura. To je tačna cifra – saopštio je Krvavac tokom predstavljanja Predloga zakona o budžetu, usvojenog na sjednici Vlade u petak, a objavljenog tek juče, tokom trajanja presa, na sajtu Skupštine.

Ministar finansija Novica Vuković pojasnio je da u narednoj godini moraju da otplate oko 830 miliona duga i da finansiraju kapitalni budžet od 280 miliona, te da te dvije stavke čine nedostajuća sredstva od 1,14 milijardi, što će se finansirati iz zaduženja do 900 miliona i rezerve, za koju procjenjuju da će na početku naredne godine iznositi oko 240 miliona eura. Najavio je da do kraja godine treba da realizuju tri kredita od 180 miliona eura, kao i emisiju obveznica na domaćem tržištu.

Spajić: Saldo više nije nula, već 250 miliona

Premijer Milojko Spajić kazao je da ćemo imati tekući suficit u sledećoj godini, a kad ne bi bilo 280 miliona kapitalnog budžeta, imali bismo suficit od 40 miliona.

– Čitav deficit koji će Crna Gora da plaća sljedeće godine biće isključivo za kapitalni budžet. Čak će jedan dio kapitalnog budžeta da se plaća iz tekućih prihoda. A znate li koja je najbolja stvar koja se desila ove godine? Skoro 500 miliona vraćenih dugova, starih dugova od prije 2020. godine. Čak 250 miliona je vraćeno iz tekućih prihoda. To se nikada ranije nije desilo. Sjećate se čuvenog koncepta "saldo je nula". E, saldo nije nula, saldo je prvi put plus 250 miliona eura. Jer smo iz tekućih prihoda vratili 250 miliona eura kredita. Nema više saldo je nula. Ne dozvoljavamo saldo nula – rekao je Spajić.

Spajić je ovdje aludirao na izjavu bivšeg šefa države i DPS-a Mila Đukanovića: "Kada dospije 100 miliona, mi uzmemo sto miliona, otplatimo i saldo je nula".

On je rekao da su predlogom predvidjeli dodatno zaduženje od 500 miliona za potrebe stvaranja rezerve, jer u 2026. i 2027. godini treba da se vrate 1,2 milijarde eura duga.

– Što se tiče 1,13 milijardi eura, tu su projekti iz kulture, obrazovanja, energetike, infrastrukture, za čiju se realizaciju daje zakonski osnov. To su projekti koji su definisani za razvoj države. U ovoj godini su po istom osnovu mogla da budu pozajmljena 933 miliona, a pozajmljena su 72 miliona – kazao je Vuković.

Garancije od 87,5 miliona za četiri državna preduzeća

Predlogom zakona o budžetu predviđeno je izdavanje garancija u iznosu od 75 miliona eura.

Država može da izda garancije za kreditne aranžmane Regionalnog vodovoda, CGES-a, Luke Bar i Željezničke infrastrukture.

Regionalni vodovod je planirao dva kredita od ukupno 18 miliona, CGES tri kredita vrijedna 58 miliona, Luka Bar pet miliona, a Željeznička infrastruktura 6,5 miliona eura.

Tri od sedam aranžmana treba da se dogovore sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD).

Među projektima za koje se država može zadužiti do 1,13 milijardi nalaze se dionica auto-puta Mateševo–Andrijevica i Smokovac–Farmaci, zatvor u Mojkovcu, Hiljadu plus, modernizacija pruge, nabavke helikoptera i aviona...

Premijer Milojko Spajić kazao je da se ne može govoriti da državi fale dvije milijarde jer imamo tekući suficit.

– Ako imate tekući suficit, državi ništa ne fali. Molim vas, ja vam kažem, ko god bude negdje spomenuo kao analitičar da državi bilo šta fali, a država ima tekući suficit, lično ću da se javim i lično ću ga prozvati i reći šta državi fali. Gdje si bio kad je državi stvarno falilo? Kad je tekući deficit bio dubok kao kanjon Tare. Gdje si tada bio? A sada kad imamo tekući suficit, koji je zlatno pravilo javnih finansija, svi ste se sjetili da državi nešto fali – ljutito je prokomentarisao Spajić.

(VIDEO) Spajić: U svijetu nema države koja je smanjila nominalni dug, saldo nije nula, novembar sa nula odsto inflacije

Budžet od 4,03 milijarde raspoređen je na tekući budžet 1,5 milijardi, rezerve 48,3 miliona, budžet državnih fondova 1,3 milijarde, kapitalni budžet 280 miliona i transakcije finansiranja 886,2 miliona. Za penzije će se u narednoj godini izdvojiti 777 miliona, a za plate 718 miliona.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}

Izdvojeno

01. april 2025 04:04