
Za otplatu duga i kapitalni budžet, odnosno finansiranje nedostajućih sredstava u budžetu, planirano je zaduženje do 900 miliona, za stvaranje fiskalne rezerve 500 miliona, za realizaciju 23 projekta 1,13 milijardi, a za potrebe implementacije Instrumenta Evropske unije za reformu i rast 275 miliona eura.
Iako je budžetom predviđena mogućnost zaduženja do 2,8 milijardi eura, šef kabineta premijera Branko Krvavac tvrdi da se Crna Gora u narednoj godini sigurno neće zadužiti za toliki iznos.
– Država se neće zadužiti 2,3 milijarde eura u narednoj godini. Zaduženje će iznositi 885 miliona eura. To je tačna cifra – saopštio je Krvavac tokom predstavljanja Predloga zakona o budžetu, usvojenog na sjednici Vlade u petak, a objavljenog tek juče, tokom trajanja presa, na sajtu Skupštine.
Ministar finansija Novica Vuković pojasnio je da u narednoj godini moraju da otplate oko 830 miliona duga i da finansiraju kapitalni budžet od 280 miliona, te da te dvije stavke čine nedostajuća sredstva od 1,14 milijardi, što će se finansirati iz zaduženja do 900 miliona i rezerve, za koju procjenjuju da će na početku naredne godine iznositi oko 240 miliona eura. Najavio je da do kraja godine treba da realizuju tri kredita od 180 miliona eura, kao i emisiju obveznica na domaćem tržištu.
On je rekao da su predlogom predvidjeli dodatno zaduženje od 500 miliona za potrebe stvaranja rezerve, jer u 2026. i 2027. godini treba da se vrate 1,2 milijarde eura duga.
– Što se tiče 1,13 milijardi eura, tu su projekti iz kulture, obrazovanja, energetike, infrastrukture, za čiju se realizaciju daje zakonski osnov. To su projekti koji su definisani za razvoj države. U ovoj godini su po istom osnovu mogla da budu pozajmljena 933 miliona, a pozajmljena su 72 miliona – kazao je Vuković.
Među projektima za koje se država može zadužiti do 1,13 milijardi nalaze se dionica auto-puta Mateševo–Andrijevica i Smokovac–Farmaci, zatvor u Mojkovcu, Hiljadu plus, modernizacija pruge, nabavke helikoptera i aviona...
Premijer Milojko Spajić kazao je da se ne može govoriti da državi fale dvije milijarde jer imamo tekući suficit.
– Ako imate tekući suficit, državi ništa ne fali. Molim vas, ja vam kažem, ko god bude negdje spomenuo kao analitičar da državi bilo šta fali, a država ima tekući suficit, lično ću da se javim i lično ću ga prozvati i reći šta državi fali. Gdje si bio kad je državi stvarno falilo? Kad je tekući deficit bio dubok kao kanjon Tare. Gdje si tada bio? A sada kad imamo tekući suficit, koji je zlatno pravilo javnih finansija, svi ste se sjetili da državi nešto fali – ljutito je prokomentarisao Spajić.
Budžet od 4,03 milijarde raspoređen je na tekući budžet 1,5 milijardi, rezerve 48,3 miliona, budžet državnih fondova 1,3 milijarde, kapitalni budžet 280 miliona i transakcije finansiranja 886,2 miliona. Za penzije će se u narednoj godini izdvojiti 777 miliona, a za plate 718 miliona.