
Vlada se od prošle sedmice nije izjašnjavala o javnoj ponudi vlasnika Uniproma koji je više puta ponovio da bi prodao Kombinat aluminijuma (KAP) državi za 50 miliona eura.
On je više puta tokom polemike sa vicepremijerom Dritanom Abazovićem kazao da nudi državi da kupi KAP za 50 miliona.
– S obzirom da tvrde da imovina vrijedi 250 miliona, ostajem pri ponudi da isplate 50 miliona Unipromu, a preostalih 200 miliona da ubace u budzet države i time pospiješe ekonomiju ove zemlje – kazao je Veselin Pejović prošle sedmice.
"Dan" je nakon ove javne ponude Pejovića, Vladu i resorna ministarstva pitao da li su uopšte razmatrali kupovinu KAP-a za 50 miliona, da li imaju novca u budzetu za kupovinu, te da li bi preuzimanje aluminijumske fabrike bila isplativa investicija.
Ova pitanja smo uputili u petak, dan nakon što je Vlada po drugi put na sjednici usvojila zaključke u vezi sa KAP-om, po kojima se gotovo nije ni postupalo i dan nakon što su radnici protestovali ispred Vlade i tražili od države da spasi tu fabriku i održi proizvodnju.
Vlada je prije desetak dana donijela zaključke kojima je tražila nastavak pregovora između EPCG i Uniproma oko smanjenja proizvodnje i definisanja cijene energije do juna 2022. godine, međutim, nikakav sastanak od tada nije održan po tom pitanju. Plansko gašenje KAP-a je počelo 15. decembra i do 31. decembra će biti ugašene gotovo sve ćelije. Ostaće da radi samo 12 ćelija, što odgovara snazi od sedam megavata.
– U KAP-u je već planski isključeno pola ćelija. Sa planskim isključenjem ćelija završavamo u četvrtak 30.12.2021. godine. Nakon toga će u radu ostati samo 12 ćelija, koje ćemo koristiti za završetak ekološkog projekta "Mini kaptaža gasova" koje bi koristili u slučaju ponovnog pokretanja primarne proizvodnje aluminijuma. U planiranih sedam MW, uključena je i potrošnja električne energije u dvije nove fabrike, kao i potrošnja električne energije u ostalim pratećim postrojenjima KAP-a – izjavio je prije nekoliko dana glavni menadzer Uniproma Nebojša Dožić.
KAP je osnovan prije 50 godina, privatizovan je krajem 2005. godine, u stečaj je ušao polovinom 2013. godine. Uniprom je 2014. godine kupio imovinu preduzeća za 28 miliona eura i preduzeo organizovanje proizvodnje od jula te godine. Stečaj u KAP-u je zaključen 30. avgusta ove godine, a Uniprom je sa gašenjem ćelija počeo polovinom decembra, nakon što nije uspio da sa EPCG dogovori cijenu struje za narednu godinu. Uniprom je ove godine plaćao 45 eura po megavatu, dok je EPCG za narednu godinu nudila snabdijevanje po 20 odsto nižoj cijeni od tržišne, što je bilo oko 120 eura.