/ - PHOTO BY MARKUS SPISKE ON UNSPLASH
26/01/2022 u 09:57 h
Željka BojanićŽeljka Bojanić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Korupcija, šverc droge i duvana glavne ranjivosti u Crnoj Gori, BiH i Srbiji

Procjene pokazuju da je više od 20% tržišta duvana u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini ilegalno, a te zemlje deluju i kao tranzitne zemlje za višeprofitne destinacije u EU za ilegalnu robu

Korupcija je i dalje ključna ranjivost tranzicijskih ekonomija Zapadnog Balkana i endemsko obilježje regionalne kulture, navodi se u novom izvještaju Globalne inicijative protiv transnacionalnog kriminala.

Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija imaju veoma različite ekonomije. Ekonomija Srbije je daleko najveća sa 51 milijardom američkih dolara bruto domaćeg proizvoda (BDP); BDP Bosne i Hercegovine iznosi 20 milijardi dolara, dok je BDP Crne Gore 5,5 milijardi dolara. Srbija takođe ima najveći rast od 4,2% i najveći udio direktnih stranih ulaganja: polovina svih kineskih ulaganja na Zapadnom Balkanu ide u Srbiju. 

-Bosna i Hercegovina je opterećena ogromnim budzetom javnog sektora – 41% BDP-a – zbog svoje regionalne strukture vlasti. Ipak, postoje neke sličnosti. Sve tri zemlje, a posebno Bosna i Hercegovina, pate od rascepkanosti uzrokovane mješovitim etničkim sastavom. U trenutku kada sve tri zemlje ne uspjevaju da ostvare materijalni napredak u borbi protiv korupcije i kada su slobode civilnog društva pod pritiskom, čini se da se nade za pristupanje Evropskoj uniji (EU) smanjuju. Sve su i dalje ekonomije sa nižim troškovima i nižim platama, sa stopom nezaposlenosti u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori većoj od 16%-navodi se u izvještaju.

Transakcije iz krivičnih djela

Svake godine velike svote novca odlivaju se iz ekonomskih sistema u razvoju i tranziciji. To su sredstva koja su se mogla iskoristiti za javna i privatna dobra: javne usluge, investicije ili radna mjesta. Zbog njihovog gubitka pati  društvo. Ovi ilegalni finansijski tokovi  su prekogranične finansijske transakcije koje proističu iz niza predikatnih krivičnih djela, kao što su korupcija, ilegalna tržišta ili utaja poreza. 

Globalna incijativa je saopštila podatke da  u  Srbiji infrastruktura privlači značajna strana ulaganja. Izvještaj navodi da nNiz ugovora o izgradnji projekata navodno je dodjeljen kineskim i ruskim izvođačima u zamjenu za pozajmice. Pored toga, veća imovina prodata evropskim ulagačima mogla je biti podvrgnuta političkom uticaju i neoptimalnim cijenama. U Bosni i Hercegovini smo otkrili da se deo javnog novca usmjerava prema nevladinim organizacijama (NVO) i organizacijama civilnog društva (OCD) na osnovu političkog favoriziranja. U Crnoj Gori se odbrambena industrija smatra da je pod vrlo visokim rizikom upravljanja zbog niza skandala. Utaja poreza značajan je problem u sve tri zemlje. Srbija u prosjeku gubi 100 miliona eura godišnje, dok Crna Gora, sa ekonomijom koja je deset puta manja od Srbije, gubi i do 60 miliona eura. Zaposleni u Bosni i Hercegovini primaju do polovine svoje plate u gotovini. Srbiji nesumnjivo curi vrijednost iz ekonomije.

‘Ilegalnio finansijski tokovi  povezani sa korupcijom nastaju kada se finansijska dobit prebaci u inostranstvo

-Ilegalna tržišta pokreću velike IFF-e. IFF-i za krijumčarenje droge rezultat su glavnih balkanskih ruta heroina, kanabisa, kokaina i sintetičkih droga. Heroin udvostručava vrijednost kako se kreće sa Zapadnog Balkana u EU. Krijumčarenje migranata stvara značajne IFF-e jer krijumčari uzimaju milione eura za prolaz preko granica Srbije iBosne i Hercegovine. Ilegalna trgovina konvencionalnom robom poput duvana ili odjeće takođe ostaje glavni pokretač IFF-a. Procjene pokazuju da je više od 20% tržišta duvana u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini ilegalno, a te zemlje deluju i kao tranzitne zemlje za višeprofitne destinacije u EU za ilegalnu robu-podaci su Globalne inicijative u novom izvještaju.

image
- Foto: Globalna inicijativa protiv trasnacionalnog kriminala

Kanali ileganlnih finansijskih tokova

Prema smjernicama izvještaja, IFF kanali su metode pomoću kojih ilegalni tokovi prebacuju vrednost preko granica. Finansijski sistem ostaje ključni kanal putem kog se premješta nezakonita dobit.

-Sve tri zemlje imaju značajan domaći i međunarodni bankarski sektor i sve imaju problema sa pranjem novca, uključujući izvještaje o značajnom pranju novca putem imovinskih transakcija. Osim toga, mikrokreditne organizacije i kriptovalute su na meti perača. Najnovije procjene upravljanja pranjem novca ukazale su na potrebu značajnog pooštravanja procesa sprečavanja pranja novca u Bosni i Hercegovini i Srbiji- navodi se u dokumentu.

Globalna inicijativa navodi da krijumčarenje gotovine još je jedan važan IFF kanal u sve tri zemlje, budući da se čvrsta valuta kreće preko granica. Zaista, novčanice i kovanice (u različitim valutama i apoenima) često se voze preko granica. Trgovina je još jedan mehanizam za premještanje nezakonite zarade, koji se sprovodi namjernim lažnim predstavljanjem detalja trgovačke transakcije. Ova sklonost prema premalom fakturisanju ili pretjeranom fakturisanju ili stvaranju fantomskih pošiljki slabo je dokazana. Ali naši su intervjui pronašli dokaze lažnog fakturisanja u bosanskohercegovačkim, crnogorskim i srpskim trgovačkim transakcijama, posebno usmjerenim na zone slobodne trgovine kao što je Luka Bar.

Borba protiv ilegalnih tokova

-Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija su sve uložile veća sredstva u borbu protiv korupcije, finansijsko upravljanje i transparentnost javnog sektora. Sve tri zemlje donijele su zakone za sprečavanje pranja novca i poboljšale svoje procese izvkeštavanja i praćenja. Međutim, usklađenost sa poreskim obavezama i dalje je niska u poređenju sa normama EU-a, što je uzrokovano kontinuiranom snagom neformalnih ekonomija u sve tri, kao i gotovinskim isplatama zaposlenima. Transparentnost javnih nabavki takođe je poboljšana u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, iako se čini da napori Srbije da objavi javne nabavke nisu poboljšali konkurentnost procesa nadmetanja-precizira izvještaj Globalne inicijative.

Međunarodna saradnja u borbi protiv komponenti IFF-a dobija na značaju.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
31. mart 2025 14:15