Глобална иницијатива за борбу против транснационалног организованог криминала обрадила је профил жаришта организованог криминала Цетиња, истражила је зашто је Цетиње криминогено. Према њиховим подацима, Црна Гора је у прошлости била озлоглашено средиште за шверц цигарета. Међутим, настанком "шкаљарског" и "кавачког" клана Цетиње је више пута било тло обрачуна припадника кланова, али и мјесто проналаска, приликом претреса које је вршила полиција, оружја и дроге.
- Али нова влада се обавезала да ће сузбити ову незакониту трговину и већ је предузела неке кораке у том правцу. Посматрамо проблем, недавни развој догађаја и које су даље акције потребне - навели су из Глобалне иницијативе.
Крајем августа 2021. године историјски град Цетиње био је у вијестима због протеста у вези са инаугурацијом новог поглавар Српске православне цркве у земљи.
Али, како су истакли, име Цетиња често се појављује у медијима из другог разлога: као мјесто поријекла злочинаца који се помињу у причама о "Пинк Пантерима", рату црногорских кланова због кокаина и, у новије вријеме, узгој канабиса.
- У полицијским извјештајима о хапшењима или смртним случајевима везаним за криминал на Западном Балкану назив једног малог града у Црна Гора се често јавља - Цетиње. Иако Цетиње није жариште организованог криминала, јер постоји релативно мало криминала у граду, често постоји криминална веза са неким са Цетиња у вијестима. Цетиње, са популацијом од око 14.000 људи, град је који се налази између Главног града Подгорице и градова Будве и Котора на јадранској обали. То је дом историјског манастира, који је био у центру сукоба почетком септембра 2021, када је гомила протестовала против инаугурације. Упркос изузетној прошлости, дио новије историје повезан је са криминалним миљеом - анализа је ГИ.
У рату ова два которска клана убијено је и рањено на подручју Цетиња неколико особа повезаних са тим клановима.
- Неколико фактора може помоћи у објашњењу криминогености природе Цетиња. Један је друштвено-економска рањивост: распадом Југославије велике фабрике су затворене и многи радници су остали без посла. Млади људи и незапослени су напустили град тражећи могућности у главном граду, на обали или у иностранству, и многе су привукли послови у међународним бродским компанијама. Неки младићи су отишли у Београд или даље, гдје су се ангажовали у криминалном миљеу, док су други остали у околини и бавили се сивом економијом - сматрају из Глобалне иницијативе.
Иако се економска ситуација у последње вријеме побољшала, просјечна плата на Цетињу 2020. године била је и даље испод државног просјека. Многи од незапослених имају факултетску диплому, укључујући и поморски менаџмент, и они су рањиви да почну да се баве трговином дрогом преко јадранских лука.
- Још један фактор који доприноси везама Цетиња са црногорским криминалним амбијентом могао би бити политички. Један од највећих послодаваца у граду је јавни сектор и, као резултат тога, јавни службеници зависе од тога ко влада градом. Цетиње је 30 година било база моћи за Демократску партију социјалиста, на челу садашњег црногорског предсједника Мила Ђукановића. Искуство показује да мреже криминала могу бити самореплицирање. Тамо гдје расту млади људи (обично мушкарци) у окружењу у којем су ангажовани њихови вршњаци, или копирају понашање или се придружују њиховим групама. Постоји и елемент сродства: људи са истог локалитета имају осјећај заједничког идентитета, то се такође може пренијети и на криминалне везе. Такви обрасци понашања су евидентни у неким заједницама на Западном Балкану - дио је анализе.
У јулу 2021. полиција је открила највеће поље марихуане у Црној Гори до данас, седам великих засада са скоро 3.700 стабљика марихуане, у Цетињском крају. Узгој канабиса могло би бити следеће поглавље у историји криминала које ће обликовати историју Цетиња.