Абазовић, Кривокапић и Бечић почетком септембра обавезали су се на доношење закона о поријеклу имовине / -SRDJAJN BOLJEVIC
24/03/2021 u 23:18 h
Suzana RadevićSuzana Radević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Бошњак: Дохватили се власти, па заборавили на закон о поријеклу имовине

Доношење Закона о поријеклу имовине је било главно обећање грађанима у кампањи за парламентарне изборе прошле године, а зашто се још увијек по том питању ништа није урадило, остаје нејасно, каже Бранка Бошњак, посланик Покрета за промјене. Она истиче да је тај закон један од кључних у борби против криминала и корупције, те да би на њега парламентарна већина требала ставити посебан акценат, јер је то и најављивала а не да га игнорише или ставља по страни, како то сада чини.
– Мислим да је рјешавање тог питања, односно закона, ургентно и све партије које сада представљају парламентарну већину, а некада опозицију, тако су мислиле донедавно, а зашто то и сада није случај, не знам. У прошлом сазиву сам припремила закон о утврђивању поријекла имовине и специјалном опорезивању. Мислим да је доста добро урађен и гледала сам да буде усклађен са осталим законима и нашим правним актима, али сам и наглашавала да сам отворена за све сугестије уколико неко сматра да треба да се допуни или измијени. Међутим, видим да Влада никао да начини први корак, нисам сигурна ни да ли су уопште формирали радну групу за ту намјену, иако је то било једно од главних обећања грађанима у току кампање. Није ми чак ни достављено мишљење на предлог закона од стране Владе, а били су у обавези – каже Бошњак.
”Једна од кључних тачака споразума који су лидери три побједничке коалиције потписали је бескомпромисна борба против корупције и организованог криминала

Наводи и да у предлогу закона постоје рјешења да сви који су нелегално стекли имовину, да то не би могли да докажу и да би могло све да им се конфискује, или специјално опорезује а и кривично да одговарају они уколико су криминалом стекли имовину.
– Законом сам била обухватила и оне који су протекционистички добили станове и кредите, то је било по одлукама државних органа али без објаве конкурса, па сам сматрала да су и они на неки начин обештетили државу и да им се да неки разуман рок то да отплате, али по тржишној цијени. Тако да је закон свеобуватан. Знам да је и УРА нешто предлагала и можда би то требало све сагледати и направити један по мјери свих. Још боље уколико постоји и расположење међународне заједнице да учествује. Добродошли су сви који могу и желе да допринесу, али Влада мора начинити тај први корак и озваничити почетак дјеловања у том правцу да би се они који мисле допринијети и укључили, односно пријавили – каже Бошњак.
Вукићевић: Свака помоћ добродошла, условљавање не
Потпредсједница Демократске народне партије Маја Вукићевић истиче да би договор око борбе против корупциjе и криминала свима требало да буде приоритет.
– И надам се да ћемо се око ових питања усагласити у наредном периоду, а први корак jе свакако усваjање тужилачких закона, jер без промjене у тужилаштву нема ни адекватне борбе против корупциjе и криминала – казала је Вукићевић.
Она наводи да Демократски фронт апсолутно подржава усваjање Закона о пориjеклу имовине.
– И у прошлом сазиву парламента смо се залагали за усваjање закона. Међутим, тад из очигледних разлога ниjе било воље да се он усвоjи. Очекуjемо да се нова парламентарна већина усагласи око усваjања овог важног закона, коjи jе свим побjедничким партиjама био дио изборног програма. Сматрам да имамо довољно капацитета да сами донесемо закон, наравно свака помоћ jе добродошла, све док она не представља условљавање и миjешање у унутрашње ствари Црне Горе – поручује Вукићевић.

Једна од кључних тачака споразума који су лидери три побједничке коалиције потписали је бескомпромисна борба против корупције и организованог криминала, најавивши тада усвајање низа системских закона, међу којима и закон о поријеклу имовине који би обухватио све јавне функционере. По тим најавама, сви јавни функционери би морали да објасне и докажу поријекло имовине стечене у претходне три деценије, међу првима високи функционери Демократске партије социјалиста чије се богатство мјери стотинама хиљада еура, при чему су имали исте плате и зараде као и њихове колеге из тада опозиционих партија а чија је платежна моћ и имовина на неупоредиво нижем нивоу.
Предсједник ДПС-а Мило Ђукановић се увијек оглушивао на препоруке са домаће и посебно међународих адреса за доношењем закона о поријеклу имовине, нити је икада желио да објасни како је доспио на листу најбогатијих државника, а ни Агенцији за спречавање корупције дуго није дозвољавао да му се провјере банковни рачуни.
С.Р.
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 13:52