Експерти Европске комисије (ЕК) ће у оквиру Peer Review мисиjе на тему борбе против организованог криминала и корупциjе боравити у Црној Гори од 24. до 28. jануара, казао је у разговору за „Дан“ Бојан Божовић, шеф Радне групе за вођење преговора у 23. поглављу и преговарач за кластер 1, који обухвата поглавља 23, 24, 5, 18 и 32. Он истиче да је циљ Peer Review мисиjе да проциjени капацитете Црне Горе да се бави корупциjом на високом нивоу и организованим криминалом, са посебним фокусом на прање новца.
– Мисиjа ће испитати комплетан кривични поступак, од фазе истраге до доношења правоснажних судских пресуда, на основу конкретних, недавно окончаних предмета, коjе воде црногорски органи за спровођење закона и судови. Мисиjа ће стога покривати и претпретресну фазу и фазу суђења – наводи Божовић.
Како појашњава, у разматрању случаjева мисиjа ће посебну пажњу посветити неким хоризонталним питањима као што су употреба мjера таjног надзора, разлика између организованог криминала и тешког криминала, коришћење финансиjских истрага, одузимање имовине стечене криминалом, коришћење споразума о признању кривице и казнена политика.
– Такође ће размотрити неке „одбачене“ предмете (случаjеве у коjима jе истрага резултирала одлуком да се не приступи гоњењу) и одлуке о ослобађању. Мисиjа ће такође оциjенити начин на коjи jе Црна Гора одговорила на препоруке из сличне мисиjе коjа jе одржана 2019. године – наводи Божовић.
Божовић истиче да ће препоруке из ове мисиjе да нас прате док не уђемо у Европску унију и биће у следећем Нон пејперу и Извjештаjу Европске комисије о Црној Гори.
– И ова мисиjа jе тачка преклапања поглавља 23 и 24., и то дио за борбу против корупциjе из поглавља 23, и дио око организованог криминала из поглавља 24. Дакле, радиће се на конкретним предметима тj. обjашњаваће им се како се и зашто шта одлучивало, гдjе су биле препреке и слично – закључио је Божовић.