
Da objedinjena jedinica za Crnu Goru i Srbiju u Generalnom direktoratu za proširenje Evropske komisije (EK) ne šteti Crnoj Gori, već za našu državu ima dobru poruku, govori u prilog i činjenica da je aktuelni vršilac dužnosti direktora Zajedničkog direktorata Barbara Hesus Gimeno, nekadašnja zamjenica zasebne jedinice koja je funkcionisala za Crnu Goru. Kako je za "Dan" saopšteno iz nezvaničnih, ali pouzdanih izvora, taj podatak može biti samo plus za Crnu Goru, jer "neko ko je dugo pratio evropski put Crne Gore sada može umnogome doprinijeti i objedinjenoj jedinici čiji je Crna Gora dio, a da se niko ne osjeti zapostavljenim. ili privilegovanim".
Još važnija informacija je, saznaje "Dan", da će već početkom 2022. godine objedinjeni direktorat dobiti i novog šefa, za koga su u Briselu uvjereni da će dati novi zamajac i podstrek kako Crnoj Gori tako i Srbiji da nastave putem reformi koje će ih dovesti do ispunjenja mjerila u ključnim poglavljima, a koji će im trasirati put ka ispunjenju ključnog vanjskopolitičkog cilja dviju zemalja – ulaska u EU.
Naime, informacija o formiranju objedinjenog direktorata za Crnu Goru i Srbiju izazvala je brojne polemike u javnosti, pogotovo na političkoj sceni, uz ukazivanje na negativnu konotaciju takvog poteza u smislu da Evropska unija više ne mari za Crnu Goru. Čak su se čuli i negativni komentari od poznavalaca evropskog puta Crne Gore, koji su naveli da je dodatan dokaz da se Srbija privileguje to što jedinicu vodi nekadašnja šefica jedinice Srbije. To se, međutim pokazalo kao netačna informacija, obzirom da tu poziciju trenutno pokriva osoba koja je bila zadužena za crnogorsku jedinicu pri Evropskoj komisiji.
Čak je i EK demantovala takve navode. Portparol Evropske komisije Ana Pisonero Hernandez je kazala da su Crna Gora i Srbija trenutno u pristupnim pregovorima, te da je pristupanje proces zasnovan na individualnim zaslugama, a da tempo pregovora zavisi prije svega od napretka u fundamentalnim reformama.
Ona je tada navela i da EK ne komentariše promjene u unutrašnjoj organizaciji, ističući da Komisija organizuje službe na osnovu procjena koje se odnose na obim posla, efikasnost i koherentnost.
Prema ranijem pisanju "Dana", unutrašnja reorganizacija Generalnog direktorata traje od proljeća ove godine. Do ove godine svaka zemlja koja je u procesu pristupanja imala je svoj direktorat, ali su već ranije pojedini službenici istovremeno bili zaduženi za više zemalja. Nakon usvajanja nove metodologije, u Generalnom direktoratu za proširenje su odlučili da se taj defakto parni pristup proširi i na ostale zemlje, tako da Crna Gora i Srbija, kao jedini kandidati koji vode pregovore, budu objedinjene, da kandidati za članstvo koji još uvijek nijesu započeli pregovore o članstvu poput Sjeverna Makedonije i Albanije imaju svoju objedinjenu jedinicu, a da se za Bosnu i Hercegovinu i Kosovo, kao potencijalne kandidate za članstvo, na sličan način formira zajednički direktorat.
Коментари (6)
Оставите свој коментар