Замјеник предсједника Савјета безбједности Русије Дмитриј Медведев предложио је да се прошири списак производа из непријатељских земаља које је забрањено увозити у Русију, изјавивши да Русија неће куповати ништа од таквих држава.
Он је такође објаснио које је то тихо, али застрашујуће оружје Русије.
- Нећемо продавати нашу робу и пољопривредне производе нашим непријатељима. Такође, ништа од њих нећемо куповати. Свеједно не купујемо од 2014. године, али се списак робе коју је забрањено увозити у Русију може још проширити- написао је он на свом Телеграм каналу.
Медведев је још објаснио да ће Русија продавати храну и пољопривредне културе само пријатељским земљама: и за рубље и за њихову националну валуту у договореним количинама.
- Нашу храну и пољопривредне културе продаваћемо само нашим пријатељима (на срећу, има их много и ван Европе и Сјеверне Америке). Они ће моћи да се плате и у рубљама и у њиховој националној валути у договореним количинама- истакао је он.
Kако је Медведев још изјавио, приоритет у снабдијевању храном имаће домаће тржиште, а власти ће помагати пољопривредницима и контролисати цијене.
- Приоритет у испорукама робе имаће наше домаће тржиште, као и контрола цијена, а држава ће истовремено наставити да обимно и систематски помаже пољопривредницима - нагласио је он.
Медведев је још поручио да је руска храна – тихо оружје Русије, али опасно.
- Догодило се тако да од нашег снабдијевања зависи прехрамбена сигурност многих земаља. Испоставља се да је наша храна – наше тихо оружје. Тихо, али застрашујуће. И, ако неко не зна или је заборавио, извоз наших пољопривредних производа премашује извоз правог оружја и он износи више од 37 милијарди долара само прошле године- истакао је Медведев.
Предсједник Русије Владимир Путин је 24. фебруара објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине.
Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтијевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ.
Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“.
За то је, према његовим ријечима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.
Министарство одбране Русије редовно наглашава да руска војска не наноси никакве ударе по градовима Украјине: војна инфраструктура се онеспособљава високопрецизним средствима.
Kао одговор на западне санкције против Русије, Путин је 23. марта донио одлуку да непријатељске земље убудуће гас плаћају у рубљама.
Он је наложио Централној банци, компанији „Гаспром“ и Влади да организују трансфер плаћања за гас у рубљама за Европску унију и остале земље које су увеле санкције Русији.
Путин је истакао да ће Русија наставити да испоручује гас у количинама и по цијенама према постојећим уговорима.