Донедавна државна секретарка у Министарству финансија и социјалног старања (МФСС) Мила Касалица обратила се јавности поводом њеног разрјешења.
Обраћање Касалице:
Цијењене грађанке и грађани Црне Горе,
Управну тужбу за поништење рјешења о разрјешењу (веза: приложена документација: тужба, рјешења о разрјешењу као и именовању) предала сам јуче, због чега сам сматрала да су се стекли предуслови да се обратим јавности Црне Горе. Док се не заокружи управно-судски поступак, по мојем мишљењу кључни разлог за разрјешење налази се у чињеници да стручним, одговорним, поштеним и посвећеним професионалцима, у већини, нема мјеста у овом окружењу извршне власти. Посебно, уколико су фокусирани да кроз упорну примјену јавних политика, реализују измјерљиве добробити за одрживи развој институција.
Тиму министра финансија и социјалног старања придружила сам се одговорно; препознала сам вољу младог радног профила спремног да се заједничким напорима мијења учмалост у државној управи, умањујући неспремности да се ради уз и са знањем, као и без одсуства јачине у одбрани примјене закона. У наредних пар примјерака од низа, уз пуну одговорност, дијелим сљедеће: текући тим извршне власти, у већини, не жели да има и да јача фокус на спровођење одрживих јавних политика, којима би се спровеле пријеко-потребне реформе економије и друштва.
Два момента су опредијелила предсједника Владе Црне Горе, г-дина Кривокапића (веза: у прилогу је е-маил достављен предсједнику Владе Црне Горе) да на предлог г-дина Одовића, уз сагласност г-дина Спајића, иако је ово формално написано као “предлог министра финансија и социјалног старања”, спроводе разрјешење државног секретара МФСС-а:
Први, прековикендни начин припреме и одобравања, па усвајања Акта о унутрашњој организацији МФСС-а, којим су се поставили директорати за унапријед дефинисане особе, као и успоставили измаштани директорати, а како би се рад министарстава и управа на терену свео на мјеру послушности усменим инструкцијама из МФСС-а, са чим се слиједећи законске норме транспарентно и тимски нисам сагласила;
Други, моје интерно обраћање захтјевом за просљеђивање званичне информације, а на основу које су чланови-нице Владе Црне Горе одлучивали о хеџинг аранжману. Овај аранжман је потребни модел управљања јавним дугом за не-еурске изложености. У дијелу квалитативно и квантитативно објелодањених ризика, одговорност МФСС-а састоји се у томе да се цјеловита информација мора подијелити са члановима-ницама Владе Црне Горе, а потом са црногорском јавношћу;
Још једно недовољно јавно-присутно питање истичем: унутар система, а да се спријече назнаке нетранспарентног поступања институције, антиципативно сам дјеловала/ пажљиво пратила да се МФСС не понизи током предстојећих тендера, који се тичу два пројекта:
РАРП: овај пројекат реформе порезника у ИТ и укупној организацији треба да обиљежи развој Управе прихода и царина у модерну институцију (порески сегмент). У питању су значајне паре пореских обвезника (повучене из ино-кредита), које УПЦ законски-утемељено треба да распореди за правилну опрему и људске-софтверске ресурсе. Инострани кредитор је важан, кад импарцијално спроводи праксе јавних набавки. Како је дигитализација један од стубова одрживог развоја земље, јавна политика је структурирана на тај начин да су државне институције обавезне да промовишу и развијају црногорске потенцијале. То није случај у свакодневници сарадње око овог пројекта, посебно у дијелу нетранспарентног омаловажавања сарадње са локалном квалитетном ИЦТ заједницом. Овакве моменте системске осјетљивости око примјене захтјевних реформских корака, МФСС може да искористи за реализацију наводно упућујуће-клијентелистичке агенде. Незнање у име новца, а које се пласира кроз корисно подметање у јавном дискурсу, највећи је непријатељ црногорског одрживог развоја.
Сагласно нацрту Измјена и допуна закона о енергетици, у припреми су будуће регулаторне процедуре маркирања горива. МФСС, супротно суштини јавне политике, а нетранспарентно манипулишући условима тендера, планира да искључи ресорно министарство из дефинисаних надлежности, а како би се наводно реализовала упућујуће-клијентелистичка агенда. Све законски засновано сам радила, а треба и даље радити, да се МФСС заустави у управљању тендерима под интересни “кишобран”, који није институционалног нити системског карактера, што посљедично не смањује ризике корупције у систему.
Закључно, поштујући иностране повјериоце, одговорно процјењујем да јавност Црне Горе треба да се упозна у вези системског ризика, за који је најодговорнији предсједник Владе ЦГ, мада је формално-системска обавеза надзора унутар МФСС-а. ИРФ ЦГ је најважнија финансијска институција системског корективног ублажавања тржишних трендова у земљи. Одсуство ИРФ ЦГ-а у текућој години из снажне финансијске подршке стабилизацији црногорске економије посљедица је незнања и неспособности новог управљачко-менаџерског тима да одговорно примјењује јасан законски оквир. Овакав приступ избору ударних људских ресурса емпиријски потврђује непосвећење Владе Црне Горе, у већини, економским и системским реформама у земљи.
По дефиницији, одговорни, професионални улазак у државну управу подразумијева континуирани, упорни, често-обесхрабрујући али никад-поражавајући, рад у динамици миц-по-миц мијењања, који доприноси јачању квалитета јавне услуге, одрживости институције у унапрјеђењу регулаторног оквира и увезивању тимских енергија и вриједности. То је објективна трајекторија како да се усмене праксе “рек’о министар” и “договор са државним секретаром” преведу у одговорност јавног става у јавном документу, заснованом на законским нормама. Унутар државне управе такав приступ одговорностима и овлашћењима представља најчаснији пословни задатак, који сам у цјелости испуњавала, и у вези са којим данас, из грађанско-реформске визуре, знам да нема одустајања.
С поштовањем,
Мила Касалица, донедавна државна секретарка МФСС-а
П.С. Знаковити сигнали да се у раду Владе Црне Горе, у већини, одустало од реформске агенде одрживих јавних политика могли су се идентификовати већ почетком јуна. Нпр., организован је састанак са представницима-цама Адвокатске коморе ЦГ (09. јуна 2021. године од 11-14,30 часова). Оваква званична окупљања без формалног записника, а пошто је група адвоката-тица одлучила да не примјењује закон, легитимно и легално усвојен у Скупштини Црне Горе, представљала су системско понижење државних институција. Понашање дијела државних представника је било административно забрињавањуће: у име кабинета премијера Владе Црне Горе, помоћница секретара Секретаријата за законодавство тврдила је да се “закон о фикализацији не може примијенити на професију адвоката”, што је била једноставно-доказива непрецизност. Сагласности надлежних тијела Владе Црне Горе (секретаријата и министарства правде) у вези предметног закона, добијене и у децембру 2020. године, ван сваке сумње су документовале непрофесионално понашање дијела представника државне управе, који су на оваквим “окупљањима” практиковали закулисане моделе релативизације и умишљене моћи, у име ко зна које/ чије неразвојне агенде.
Сваки отпор примјени овог закона кроз незаконито, као и неуставно, понашање изведено у неформалном стилу представљало је симболично “изување” администрације г-дина Кривокапића, које је свједочило о цјеловитом удаљавању Владе Црне Горе од реформске агенде, дефинисане експозеом мандатара и Програмом рада Владе за 2021. годину. Зато, као најсјајнију медаљу рада у служби грађана-нки, без зазора носим надимак, који су ми наводно дали вибер-адвокати-це: “немила Мила”.