Идеjа коjа захтиjева вриjеме и стратешки однос о професионализациjи наше дипломатско-конзуларне мреже преточена у обећање на почетку мандата министра вањских послова Ђорђа Радуловића, са првим именовањима кариjерних дипломата добиjа конкретне обрисе, наводе из овог министарства.
– Став да би државу требало да представљаjу државни службеници коjи су обучени и дужи низ година раде на дипломатским пословима, своjом биографиjом доказуjе будућа амбасадорка Црне Горе у Републици Италиjи.
Милена Шофранац Љубоjевић jе кариjерни дипломата, коjа jе професионални ангажман у Министарству вањских послова започела 2010. године. Диплому магистра политичких наука стекла jе у Риму, на Факултету политичких наука Универзитета „Ла Сапиенца”, jедном од наjвећих и наjугледниjих на европском континента – наводе из овог министарства.
Из МВП истичу, да је приjе именовања за амбасадорку Црне Горе у Риму, Шофранац Љубоjевић од 2019. била на позициjи директорице Дирекциjе за ОЕБС и Савjет Европе у Генералном директорату за мултилатералне послове у Министарству вањских послова.
– Вишегодишње професионално искуство у иностранству стекла jе као II секретар у Амбасади Црне Горе у Краљевини Белгиjи од 2015-2019. године, одакле Црна Гора на нерезидентном нивоу покрива Краљевину Холандиjу и Велико Воjводство Луксембург, што подразумиjева билатералну, политичку и конзуларну сарадњу са три земље Бенелукса, као и интензивне контакте са удружењима исељеника Црне Горе – наводе из МВП.
Из Радуловићевог ресора истичу, да је Шофранац Љубојевић радила и као II секретар у Дирекциjи за НАТО у Генералном директорату за НАТО и политику одбране од 2011-2015, у тадашњем Министарству вањских послова и европских интеграциjа и била jе члан Националне преговарачке групе за процес приступања Европскоj униjи, односно секретар радне групе за поглавље 31 – Заjедничка вањска и безбjедносна политика Европске униjе.
– Професионалну кариjеру jе започела у Генералном директорату за конзуларне послове и диjаспору 2010, а претходно jе, након завршених студиjа, са одличним знањем италиjанског jезика, волонтирала двиjе године у Амбасади Црне Горе у Риму, гдjе jе стекла прва знања из послова у надлежности дипломатско-конзуларног представништва.
Будућа амбасадорка има положен дипломатско-конзуларни испит, као и савjетнички (виши) дипломатско-конзуларни испит, а осим италиjанског, говори енглески и француски jезик. Током професионалне кариjере, усавршавала се у Сjедињеним Америчким Државама и Њемачкоj на престижним образовним институциjама – закључују из овог министарства.