Влада Здравка Кривокапића, коjа jе замиjенила тродецениjску власт Демократске партиjе социjалиста (ДПС) Мила Ђукановића, наставила jе старе трендове у пракси запошљавања, заснованог на личним и партиjским везама, оциjењено jе у Извjештаjу Стеjт департмента (СД) о стању људских права, обjављеном 13. априла.
- Jавност сматра да jе корупциjа у пракси запошљавања заснована на личним или политичким везама, ендемска у Влади као и на другим мjестима у jавном сектору, на локалном и националном нивоу. Нарочито када jе риjеч о здравственоj заштити, високом образовању, правосуђу, царини, политичким странкама, полициjи, оружаним снагама, урбанизму, грађевинскоj индустриjи и запошљавању - пише у Извjештаjу.
То jе први Извjештаj СД-а у коjем се оцjењуjе учинак рада Владе Здравка Кривокапића коjа jе формирана почетком децембра 2020. године.
Тада jе формирање нове Владе и мирну транзициjу власти подржала међународна заjедница, Сjедињене Америчке Државе, Европска униjа и Велика Британиjа.
Кривокапићевоj Влади, коjу су изгласали просрпски и проруски Демократски фронт (ДФ), Демократе и покрет УРА, изгласано jе неповjерење 4. фебруара.
Подсјетимо, лидер покрета УРА, коjа jе иницирала смjену Владе, вицепремиjер Дритан Абазовић добио jе од црногорског предсjедника Мила Ђукановића мандат за састав нове владе. Ти преговори jош траjу, а нову Владу треба да подрже опозиционе партиjе укључуjући и Ђукановићеву ДПС, чему се противе ДФ и Демократе.
Цивилни сектор сагласан са оцjенама СД-а
Партиjе унутар владаjуће коалициjе у Црноj Гори су након ступања на функциjу расподиjелиле, сходно партиjским квотама, челне функциjе у државним компаниjама, агенциjама, установама.
Наjвидљивиjе партиjско запошљавање било jе у просвjети, енергетском сектору…
Током 2021. године отказ jе добио готово комплетан руководећи кадар у школству. Смиjењено jе око 500 директора и помоћника у школама и вртићима, изабраних у вриjеме ДПС власти. На њихово мjесто постављени кадрови блискоj новоj власти.
Броjна партиjска запошљавања довела су и до пребукирања администрациjе.
Према подацима Министарства капиталних инвестициjа из новембра 2021. државне компаниjе Црногорски електродистрибутивни систем има 18 одсто више запослених у односу на прошлу годину, Електропривреда Црне Горе 14, а Рудник угља 24 процената више, што значи да jе скоро сваки четврти радник новозапослен.
Партиjе власти су у вриjеме опозиционог дjеловања оштро критиковале ДПС због страначког запошљавања и залагале се за деполитизациjу институциjа.
Да се заустави стара пракса партиjског запошљавања и да се деполитизуjе jавна администрациjа били су апели и Европске комисиjе кроз годишње извjештаjе о напретку.
И Фридом хаус (Фреедом хоусе) jе краjем фебруара констатовао да “нова власт ниjе зауставила праксу клиjентелизма, чиме jе озбиљно подрила планирану деполитизациjу и професионализациjу jавне управе и стварање прокламованог меритократског система”.
Извjештаj се бавио и устоличењем митрополита Jоаникиjа
Извjештаj СД-а бавио се инцидентима на Цетињу, током устоличења митрополита Српске православне цркве Jоаникиjа коjе jе довело до политичке кризе унутар саме владе, а што jе резултирало распадом владаjуће већине и изгласавањем неповjерења.
У Извjештаjу се указуjе да jе током устоличења 5. септембра полициjа користила диспропорционалну силу против демонстраната, “укључуjући сузавац и шок бомбе, изван дозвољених средстава за контролу окупљених”.
- Било jе непотврђених извjештаjа о томе да jе полициjа користила гумене метке - наводи Стеjт департмент.
Наиме, уочи и током устоличења митрополита СПЦ Jоаникиjа, у Цетињском манастиру, дошло jе до протеста грађана и блокаде путева, коjе jе полициjа разбила прекомjерном употребом сузавца како би омогућила устоличење. У сукобима jе повриjеђено 60 особа.
До данас за прекомjерну употребу силе ниjе иницирана ничиjа одговорност, док се процеси против тридесетак учесника демонстрациjа и даље воде.
Иначе, главне замjерке Црноj Гори у Извjештаjу америчког Стеjт департмента о стању људских права односе се на правосуђе, слободу изражавања, корупциjу и некажњивост.
Додаjе се и да jе Влада генерално поштовала слободу изражавања, али да су и даље нериjешени напади на новинаре. Наводи се и политичко миjешање у извjештавање jавног сервиса, пристрасно извjештавање и прилив из српских медиjа дезинформациjа и садржаjа коjи изазиваjу етничке подjеле.
Извjештаj о људским правима амерички Стеjт департмент обjављуjе последњих 46 година и он обухвата процjену стања међународно признатих поjединачних, грађанских, политичких и радничких права у државама.