– Ova EK radila je snažno da bi visoko na agendu vratila proširenje, ne samo priču o njemu, nego i mogućnosti za napredak u tom procesu – kazao je Varhelj na konferenciji za novinare u Briselu.
On je naglasio da je proširenje trenutno među tri najvažnije teme u Uniji, kao i da je ova godina bila značajna u oblasti proširenja.
Govoreći o rezultatima rada EK tokom posljednje godine, Varhelj je kazao da su sa Crnom Gorom ušli u finalnu fazu pregovora.
– Počeli smo da zatvaramo poglavlja, otvarajući put da se zaključi proces pregovora – rekoa je Varhelj.
Na pitanje novinara u kojoj tački će EK biti spremna da preporuči Savjetu sastavljanje Ugovora o pristupanju sa Crnom Gorom, Varhelj je kazao da će se to desiti kada vide da se „približavaju kraju pregovora, odnosno zatvaranju svih pregovaračkih poglavlja“.
Kako je dodao, prije toga se moraju donijeti određene proceduralne odluke.
– Nadam se da će se nastaviti ovaj tempo napretka i nivo posvećenosti koji vidimo u Podgorici, a onda taj korak slijedi, a nadam se da će to biti radije prije, nego kasnije – kazao je Varhelj.
Potpredsjednik Evropske komisije Žozep Borelj kazao je da se EU posljednjih godina suočila sa brojnim izazovima, navodeći da je rat u Ukrajini pokazao da Rusija predstavlja ozbiljnu prijetnju za bezbjednost Evrope.
Borelj je naglasio da se izvještaj oslanja na individualne države i njihov napredak, kao i da je baziran na vladavini prava.
On je naglasio da je, u posljednjih pet godina, proširenje vraćeno na vrh agende EK, podsjećajući da EU ima devet kandidata i jednog potencijalnog kandidata.
– Reforme koje zemlje sprovode svjedoče da je EU kao magnet. EU privlači i ljude i države – rekao je Borelj.
On je naglasio da građani već u procesu evropskih integracija osjećaju benefite tog procesa, ukazujući na instrumente koje EU ima za države koje su u pregovorima.
Borelj je ukazao na značaj zajedničke spoljne i bezbjednosne politike, navodeći da je cilj da se zaštiti region, ali i očuva globalni poredak.
– Naš cilj nije samo da budemo veći, već i da budemo jači. Želimo da uključimo naše komšije i da zajedno budemo jači – kazao je Borelj.
On je rekao da pojedine države partneri, kroz usklađenost sa spoljnom i bezbjednosnom politikom Unije, daju važan znak da dijele vrijednosti sa EU.
Prema njegovim riječima, Makedonija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Kosovo dobrovoljno se usaglašavaju sa spoljnom i bezbjednosnom politikom EU.