Перспектива Западног Балкана мора бити усмјерена на максималну сарадњу и партнерство свих држава региона, казао је бивши предсједник Црне Горе Филип Вујановић.
Како је саопштено из Вујановићеве канцеларије, он је учествовао на Глобал Баку Форуму, у организацији Низами Ганџави интернационалног центра из Азербејџана и говорио на панелу посвећеном ЗБ.
Наводи се да је панел модерирао ранији предсједник Вијећа министара Босне и Херцеговине Златко Лагумџија, а учествовали су и ранији предсједници Бугарске Петар Стојанов, Србије Борис Тадић, Хрватске Иво Јосиповић, бивши предсједник Владе Чешке Јан Фишер и предсједница Националног комитета за америчку вањску политику Сузан Елиот.
- Вујановић је, говорећи о перспективи Западног Балкана, истакао да она мора бити усмјерена на максималну сарадњу и партнерство свих земаља региона- каже се у саопштењу.
Према његовим ријечима, два кључна услова услова за то су прихватање различитог доживљаја прошлости уз суживот различитости као предуслова за помирење и прихватање већ установљених граница између држава Западног Балкана.
Вујановић је навео да свака држава различито доживљава прошлост и тумачи је у своју корист. Како је казао, треба живјети у суживоту тих разлика које не смију да спречавају сарадњу.
Он је истакао да постојеће државне границе не треба мјењати и да су намјере промјене граница биле узрок свих ратова на Балкану у прошлом вијеку.
- Примјер рјешавања осјетљивог питања граница су споразуми о граници које је Црна Гора потписала са Босном и Херцеговином и Косовом- рекао је Вујановић.
Вујановић је, као највећи изазов на регионалном плану, истакао питање односа Србије и Косова, које може бити ријешено једино посредством дијалога и укључивањем међународне заједнице.
Рјешавање тог питања, према његовим ријечима, мора бити потреба и интерес грађана и економија Србије и Косова, који морају успоставити сарадњу без обзира на компликовано питање обостраног признања. Вујановић је навео да је најбољи модел за успостављање сарадње на Западном Балкану поштовање претходно постигнутих договора Западног Балкана и Европске уније.
Он је истакао значај декларација и стратегија из 2018. и прошле године, које су усвојене у Софији на самитима ЕУ-Западни Балкан у оквиру Берлинског процеса.
Вујановић је оцијенио да је значајна иницијатива Отвореног Балкана о сарадњи Србије, Албаније и Сјеверне Македоније, али да би она морала укључити и Црну Гору, Косово и Босну и Херцеговину и своје активности спроводити кроз већ успостављене механизме сарадње.
- Идеја стварања заједничког регионалног тржишта Западног Балкана оптимална је за сарадњу у области економије, али не може бити координирана од појединих држава кроз органе које би оне формирале, већ мора бити координисана из Савјета за регионалну сарадњу Процеса сарадње Југоисточне Европе и ЦЕФТА иницијативу- каже се у саопштењу.
Истиче се да се само координацијом кроз те регионалне иницијативе елиминише ризик доминације одлучивања појединих држава.