
Zbog alarmantnih informacija koje je predočila zetska URA u vezi sa brojnim nagomilanim problemima u poljoprivrednom sektoru, ta partija je sa centralnog nivoa danas uputila dopis Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kojim traži da taj Vladin resor reaguje u skladu sa svojim nadležnostima.
-Vreća kombinovanog đubriva za poljoprivredu u aprilu ove godine stajala je oko 11 eura, a u ovom trenutku porasla je na oko 28 eura što je znatno poskupljenje i poljoprivredne proizvođače stavlja u nezavidan položaj- saopšteno je danas iz zetske URE i stoji u dopisu koji je upućen resornom ministarstvu.
Iz zetske URE ističu da ima najava da će cijena još rasti i da je vrijeme da ministarstvo kojim rukovodi ministar Aleksandar Stijović preduzme korake.
-Za sada od strane Ministarstva poljoprivrede imamo samo subvencije koje se tiču sadnog materijala (sjemenske kulture) dok za preparate i proizvode za tretiranje biljnih vrsta nema nikakvih subvencija. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao jedan vid pomoći i izlaz iz nezavidne situacije, može pružiti u pravcu subvencionisanja i ovih materijala-kažu iz zetske URE.
Ukoliko reakcija resornog ministarstva izostane to će usloviti veće cijene poljoprivrednih proizvoda i potpuno uništiti domaću proizvodnju, upozoravaju iz URE u Zeti.
Ukazuju i da je položaj poljoprivrednih proizvođača i dalje jako nezavidan i da se malo šta radi da se on popravi.
-Folija za rasadni materijal poskupila je 30 odsto, materijal za sistem „kap po kap“ 35 odsto, dok je radna snaga povećala satnicu sa 2,5 eura na 3,5 eura. U posljednjih nekoliko godina ne radi se ništa da se zaštiti domaći proizvod a uvoz je porastao za čak 85 odsto. Takve stvari su nedopustive- ukazuju iz URE u Zeti.
Kao poseban problem navode i to da je najveći trgovinski lanac „Voli“ u Ulcinju na svom zasadu zasadio biljne vrste koje tradicionalno gaje poljoprivredni proizvođači u Crnoj Gori što im stvara nelojalnu konkurenciju.
-Mi nećemo dozvoliti da tri uvoznika budu bogatiji od svih poljoprivrednih proizvođača u državi. Vjerujemo da ćemo tu zamisao pronaći i kod resornog ministarstva i ostalih institucija koji kontrolišu proces uvoza poljoprivrednih proizvoda i da će razumjeti naše obraćanje-zaključuju.