
Edukativni centar Skupštine Crne Gore juče je povodom Dana Evrope - 9. maja, organizovao online druženje članova Učeničkog parlamenta OŠ „Štampar Makarije” iz Podgorice sa predsjednikom Odbora za međunarodne odnose i iseljenike Miodragom Lekićem i predsjednikom Odbora za evropske integracije Branimirom Gvozdenovićem, na temu „Simbolika 9. maja nekad i sad“. Razgovor su otvorili poslanici Lekić i Gvozdenović, a zatim se, u ime škole, obratila nastavnica Nikolina Đurović, koja vodi Učenički parlament OŠ „Štampar Makarije”, nakon čega su učenici intervjuisali poslanike i razgovarali o pitanjima u okviru date teme.
- Poslanici su se osvrnuli na simboliku Dana Evrope, 9. maja, koji u prvom redu slavi početak evropskih integracija, obilježen Deklaracijom francuskog ministra spoljnih poslova Roberta Šumana, 1950. godine. Govoreći na ovu temu, poslanik Miodrag Lekić je istakao da Evropa nije samo muzej u kojem se nalazi istorija ovog kontinenta, već i veliki projekat, koji je započet decenijama ranije. Poslanik Branimir Gvozdenović je, odgovarajući na pitanje kako možemo da utičemo na to da se u Crnoj Gori više vrednuje dan Evrope, istakao da svi mogu pomoći u toj misiji – poslanici kroz širenje ideja i vrijednosti, usklađivanje zakonodavstva sa evropskom pravnom tekovinom, praćenjem procesa evropskih integracija, a mladi kroz upoznavanje sa vrijednostima i kroz razumijevanje poruke koju evropske integracije nose – a to je da se svi problemi mogu prevazići komunikacijom i dijalogom. Poslanik Lekić je istakao da mladi nemaju institucionalnu ulogu u procesu evropskih integracija, ali da oni svojim duhom i interesovanjima već čine dio te zajednice. Poslanik Gvozdenović je istakao da se već sada mogu uočiti benefiti dosadašnjih reformi na putu ka EU, a u budućnosti bi to značilo da jednom, kada Crna Gora postane punopravna članica EU, mladi ljudi budu ravnopravni u pogledu prava na rad i školovanje sa građanima drugih zemalja EU, što ne samo da je privilegija, nego i obaveza za mlade ljude da podignu svoje kapacitete na viši nivo, kako bi u skoroj budućnosti bili konkurentni na evropskom tržištu rada- saopšteno je iz odjeljenja za odnose sa javnošću Skupštine Crne Gore.
Učenike je u velikoj mjeri interesovao sistem obrazovanja Evropske unije, kao i benefiti, koji bi obrazovanjem u EU, eventualno bili na raspolaganju učenicima crnogorskih obrazovnih ustanova.
Ž.B.