дрога, илустрација / -фото: илустрација
12/02/2022 u 19:55 h
Dejan BogojevićDejan Bogojević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Секулић: Хепатитис Ц има 60 одсто зависника на тешким дрогама

Секулић је за "Дан" истакао да је стaње међу зависницима забрињавајуће јер постоји опасност од додтног ширења инфекције хепатитиса

Предсједник Удружења пацијената са болестима јетре и особa коjе су погођене употребом дрога и алкохола (ХЕП Монтенегро) Бобан Секулић казао је за "Дан" да међу зависницима који ињектирају дрогу и до 60 одсто њих има вирус хепатитис Ц. Ради се о запаљењу јетре узрокованом вирусом хепатитиса Ц, који се најчешће преноси преко крви и игле. Секулић истиче да је стaње међу зависницима забрињавајуће јер постоји опасност од додтног ширења инфекције хепатитиса. Он указује да већина њих не жели да се тестира и због свог стања одлажу лијечење.

– Истраживање које смо радили у Подгорици показало је да од 400 особа које ињектирају дроге њих од 50 до 60 одсто има хепатитис Ц. Иако немамо званичне податке, стање на терену које пратимо показује да велики број зависника има хепатитис Ц. Толики броj људи коjи имаjу хепатитис Ц међу особама коjе ињектираjу дроге представља константан ризик по jавно здравље. Сматрамо да је потребно промијенити систем тестирања и омогућити да зависници у заједници могу да утврде свој статус. Овакво стање гдје не знамо колико људи има инфекцију и колико њих треба да се лијечи може да доведе до ширења хапатитиса међу корисницима дрога. Постоји бојазан и да дође до епидемије хепатитиса ако се не сузбије инфекција међу том популацијом. Велики број пацијената који имају вирус одустаје од лијечења ако немају адекватну подршку и уколико брзо не дођу до инфектолога и добију потребну терапију. Током епидемије ковида дешавало се да не могу да дођу до специјалисте јер су амбуланте биле затворене, док изабрани љекари нијесу знали којим даном инфектолог прима обољеле у Клиничком центру. Веома добра ствар је што зависници имају бесплатно лијечење од хепатитиса Ц. Доступна је иновативна терапија која потпуно елиминише вирус из организма, али то многи обољели не знају и треба им приближити здравствену заштиту. Због тога постоји наша организација – казао је Секулић.

Вирус се преноси са мајке на дијете

Шишовић истиче да девет од десет особа у свиjету не зна да има хепатитис, а реално је претпоставити да jе слично стање и у Црноj Гори.

– Ови вируси преносе се са маjке на диjете вертикалном трансмисиjом, путем инфициране крви или сексуалним путем. Док се хепатитис Б чешће преноси путем незаштићеног сексуалног односа, хепатитис Ц се чешће преноси путем диjељења материjала за инјектирање, па jе чешће заступљен међу особама коjе користе дроге инјектирањем. Тренутно, тестирање на хепатитис у Црноj Гори се спроводи по упуту изабраног доктора или ординираjућег љекара за хоспитализоване пациjенте. Тестирање мора бити доступниjе брзим путем, тj. увођењем брзих тестова и организованим акциjама тестирања у заjедници – рекла је Шишовић.

Он истиче да зависник може истовремено да се инфицира хепатитисом Б и Ц, али да се хепатитис Ц уз адекватну терапију потпуно лијечи, а други облик остаје до краја живота.

– Сматрамо да је неопходно да се омогуће брзи тестови у заједници, у Drop-in центрима, код изабрних љекара, како би се инфекција ставила под контролу – рекао је Секулић.

Сања Шишовић из ЦАЗАС-а истиче да је неопходно повећати обухват тестирањем на вирусне хепатитисе и акценат ставити на подизање свиjести о доступности терапиjе и процедурама за укључивање у лиjечење.

– Осим што немамо развиjен и усвоjен национални програм за хепатитис коjи би дефинисао, усмjерио и координисао кључне акциjе, у Црноj Гори ниjе успостављен ни национални регистар за хепатитис и подаци о броjу обољелих и тежини болести могу се процjењивати искључиво на основу података из епидемиолошког система обавезних приjава заразних болести, према броjу лиjечених пациjената, као и циљаним истраживањима коjа се спроводе међу кључним популациjама. Jедно од таквих истраживања реализовано jе краjем 2020 године међу популациjом корисника дрога (ОИД) и налази указуjу на значаjну заступљеност вирусног хепатитиса Ц међу ињектираjућим корисницима дрога. Према подацима из истраживања, свега 0,8 одсто особа коjе користе дроге зна да су позитивни на хепатитис Б, а 17,7 одсто на хепатитис Ц. Кључни налази из истраживања указуjу на благи пораст преваленциjе вирусног хепатитиса Б, и посебно значаjан раст преваленциjе вирусног хепатитиса Ц од десет процената у односу на посљедње истраживање, и озбиљно упозораваjу на перзистентну присутност ризичних видова понашања у ОИД популациjи и реалну опасност да са наставком такве бихеjвиоралне праксе дође и до интензивниjег ширења инфективних болести у популациjи – казала је Шишовић за "Дан".

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. novembar 2024 07:18