Proizvodnja betona, koja uključuje mešanje peska i šljunka sa cementom i vodom, glavni je proizvođač gasova staklene bašte i odgovorna je za oko 7 odsto globalnih emisija, prema Ujedinjenim nacijama. Istraživači sa Univerziteta RMIT u Melburnu zagrevali su otpadnu kafu bez kiseonika, proces poznat kao piroliza, da bi stvorili supstancu zvanu biouglje koja može da zameni do 15 odsto peska koji se koristi u betonu.
Uključivanje biouglja čini beton 30 odsto jačim i smanjuje količinu potrebnog cementa do 10 odsto, rekao je glavni istraživač Rajeev Roichand.
- Ovo ispunjava sve okvire - rekao je on, a zatim dodao: „Uštedite ugljenik i dobijate znatno više energije“.
Približno 50 milijardi metričkih tona pijeska se iskopa svake godine, uglavnom za upotrebu u betonu. Njegovo vađenje je često destruktivno po životnu sredinu i postaje sve ređe, prema izvještaju UN iz 2022. Proizvodnja cementa, koja uključuje zagrijavanje mješavine krečnjaka i gline na oko 1.500 stepeni, odgovorna je za većinu emisija gasova staklene bašte iz proizvodnje betona.
Kompanija Macedon Ranges Shire Council kod Melburna koristila je tzv. kafe beton ranije ovog mjeseca za izgradnju jedne pješačke staze. RMIT sada pregovara sa nekoliko građevinskih kompanija i proizvođača betona, ali i sa Starbaksom – o prikupljanju otpadnog taloga od kafe.
Australijska infrastrukturna kompanija Bild Group saopštila je da planira da isproba beton i da se nada da će ga koristiti na velikim putnim projektima. Lokalni građevinski gigant Arup takođe je podržao istraživanje.
Moglo bi se iskoristiti i do 70 odsto otpada
Milioni tona iskorišćenog taloga kafe se proizvode širom svijeta, a većina se šalje na deponije gdje ispušta metan dok se raspada. Australija proizvodi oko 75.000 tona otpadnog taloga kafe godišnje, a biouglje napravljen od njega može da zameni do 655.000 tona pijeska u betonu jer je to gušći materijal, rekao je Rojčand. Globalno, biouglje iz otpada kafe moglo bi da zamijeni do 90 miliona tona pijeska u betonu, rekao je on.
- Predviđamo da možemo da preusmjerimo oko 60-70 odsto organskog otpada sa deponije na konkretne primjene - rekao je on. Drugi međunarodni univerziteti takođe istražuju potencijal biouglja i drugog bioinženjeringa u betonu. RMIT je prvi koristio otpadnu kafu na ovaj način, zaključio je za Rojters šef ovog istraživanja Rajeev Roichand.