
NASA je uočila egzoplanetu veličine Zemlje u orbiti obližnje zvijezde, udaljene oko 100 svjetlosnih godina od nas, koja bi zbog svojih karakteristika mogla da bude useljiva. Naime, TOI 700 e je vjerovatno kamenit i 95% veličine našeg svijeta. Ovo nebesko tijelo je četvrta planeta otkrivena u orbiti oko male, hladne patuljaste zvijezde TOI 700.
Sve ove egzoplanete je pronašao NASA-in Transiting Ekoplanet Survei Satellite, ili TESS misija. Zanimljivo je da je 2020. godine u tom sistemu otkrivena i egzoplaneta veličine Zemlje TOI 700 d i da se obje planete nalaze u takozvanoj zoni Zlatokose, odnosno na tolikoj udaljenosti od svog „Sunca“ da bi na njihovim površinama mogla biti voda u tečnom stanju – što znači da bi mogli da podrže razvoj života.
Ako se sjetite priče o Zlatokosi i tri medvjeda i o jednoj kaši koja je bila previše vruća, drugoj previše hladnoj i trećoj koja je bila na savršenoj temperaturi, onda ćete odmah shvatiti po kom principu je to područje dobilo ime.
Naime, da bi planeta bila naseljiva i sposobna da podrži razvoj života kakvog poznajemo, ne smije da bude preblizu svojoj zvijezdi jer bi voda isparila, ali ni predaleko jer bi se smrzla. Dakle, „zona Zlatokosa“ je oblast gdje je temperatura savršena da bi planeta, ako je kamenita, imala tečnu vodu.
Najbliža planeta zvijezdi je planeta TOI 700 b, koja je 90% veličine Zemlje i obiđe oko nje za samo 10 „zemaljskih“ dana. Postoji i TOI 700 c, koji je 2,5 puta veći od naše planete i kruži oko svoje zvijezde svakih 16 dana.
Obje planete su vjerovatno plimno zaključane, što znači da je jedna njihova strana uvijek okrenuta prema zvijezdi domaćinu, slično kao što je ista strana Mjeseca uvijek okrenuta prema nama. Dvije egzoplanete u zoni Zlatokosa, planete umrije, imaju duže orbite. Jednom je potrebno 37, a drugom 28 dana da napravi krug oko patuljaste zvijezde. Novootkrivena planeta e zapravo se nalazi između planeta ci i d.
„Do sada smo pronašli samo nekoliko sistema sa više malih planeta u zoni pogodnoj za život. Zato će biti uzbudljivo pratiti sistem TOI 700. Planeta e je oko 10% manja od planete d, tako da uz dodatna posmatranja TESS-a Misija otkriva sve manje i manje svjetove“, rekla je astrofizičarka Emili Gilbert iz NASA-ine Laboratorije za mlazni pogon.
Male, hladne patuljaste zvijezde M klase poput TOI 700 često se susreću u svemiru, a posljednjih godina je otkriveno da veliki broj njih ima planete koje kruže oko njih. Na primjer, u sistemu TRAPPIST-1 postoji sedam egzoplaneta i uskoro bi moćni svemirski teleskop Džejms Veb trebalo da baci oko na njih.
TOI 700 je crveni patuljak spektralne klase M (mnogo crveniji, hladniji i tamniji od Sunca). To jest, ima 40% mase i 55% temperature naše zvijezde. U stvari, oko 90% zvijezda u svemiru je manje od Sunca. Crveni patuljci obično imaju temperaturu od svega nekoliko hiljada stepeni, dok je na površini Sunca temperatura oko 5500 stepeni Celzijusa.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar