Извјестилац Европског парламента за Црну Гору Тонино Пицула оцијенио је за TV Novu M да годину након парламентарних избора не могу бити задовољни јер Црна Гора показује елементе дубоко подијељеног друштва.
Каже и да су све стране амбасаде и међународне организације у Подгорици на вријеме упозоравале шта се може догодити када је ријеч о устоличењу митрополита Јоаникија што је, како истиче, догађај који је превазишао вјерске оквире. Не искључује ни мијешање Србије у све што смо могли видјети на Цетињу.
-Устоличење митрополита Јоаникија надрасло је вјерски карактер, али није ријеч о изолованом случају већ дијелу процеса који траје већ неки период- оцијенио је Пицула.
Но, поручује, посебно забрињава што годину након парламентарних избора нова власт није испунила све што је обећала.
-Тада смо чули обећања, па и најаве да ће нова власт, прије свега, јер она преузима одговорност за земљу, да ће учинити све да се хармонизирају односи у самој држави, да ће напросто дио политичког процеса учинити партнерима и да ће наставити поштовати прије свега међународне обвезе раније власти. Годину дана након тих избора ми не можемо бити задовољни. Овог тренутка Црна Гора показује све елементе дубоко подијељеног друштва-истакао је он.
Истрага ће, увјерен је, уколико буде непристрасна тек показати јесу ли и у којој мјери на Цетињу 5. септембра прекршена права оних који су жељели да искажу протест против устоличења у пријестоници. Питање је каже и колико су били складни односи оних који су у власти имали одређене улоге. Не искључује ни мијешање сусједних земаља.
-Треба нагласити да Србија у свему овоме не може бити амнестирана, односно пратимо једну врсту притиска на Црну Гору која је наравно режирана од стране Београда и ја бих рекао да је један добар дио одговорности за стање у коме се налази данас Црна Гора мора бити приписана Београду, поготово оном дијелу црногорске политичке сцене који је под очигледним утицајем Београда и међутим генерално гледано, политизована црква и клерикализирана политика не могу бити промотери идеја које формално заговарају- каже он.
Пицула наглашава да су све стране амбасаде и међународне организације Подгорице упозоравале шта се може догодити, али је ипак изостао договор унутар куће.
-И Европски парламент и Европска унија су упозоравале да је ријеч о правој ескалацији сукоба који може имати несагледиве послиједице по мир и стабилност Црне Горе. Међутим није на међународној заједници да води политику у Црној Гори, то морају водити они који су изабрани од народа, који дакле имају одговорност за спроводе одређену политику, мислим наравно не само на власт, мислим и на опозицију. Према томе могућност интервенције са стране ЕУ је изузетно ограничена- појашњава Пицула.
А може ли доћи до широког дијалога између власти опозиције – Пицула је скептичан.
-И чини се да у догледно вријеме не треба очекивати ескалацију односа између оних који су носиоци одговорност власти и опозиције. Међутим, једно друго питање мени се чини важно и одговор на њега још важнији. Колико унутрашњих политичких разлика Црна Гора може поднијети, да те политичке разлике које се само гомилају, а не отклањају, не блокирају развој земље, односно пут према чланству. Дакле унутрашње крварење није добро, мени се чини да се тренутно Црна Гора не носи добро са својим унутрашњим подјелама и то је оно што заиста може имати ефекта на међународни положај-, истиче он.
Оправдано, додаје, извјестилац Европског парламента за Црну Гору истичу да смо отворили сва преговарачка поглавља. Ипак засад их не затварамо, а у овом моменту тешко је, сматра, повјеровати да ће се постићи консензус када на столу буду важне реформе које од нас Европа очекује.