Жалбено вијеће Специјализованих вијећа Косова одбили је жалбу одбране бившег косовског предсједника Хашима Тачија на одлуку судије за претходни поступак о продужењу притвора. Ово вијеће је закључило да судија није погрешио када је одбио захтјев да се Тачију укине притвор и да се пусти на слободу у неку трећу земљу, уз гаранције те државе да неће побјећи, ометати поступак или починити нова кривична дјела.
Вијеће је указало да се Тачијева позиција разликује од осталих оптужених у истом предмету, који су тражили укидање притвора у Хагу и кућни притвор на Косову, којим поводом је судија тражио додатне информације од косовске полиције о њеним могућностима да спроводи надзор над њима.
Ову одлуку донијело је вијеће судије Мајкла Пикарда, уз сагласност судије Емилија Гатија, док је судија Нина Јергенсен дала издвојено мишљење о условима за Тачијево пуштање из притвора.
Детаљна одлука објављена је на сајту Специјализованих вијећа на 35 страна.
Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Краснићи и Реџеп Сељими ухапшени су 5. новембра 2020. године, када су пребачени у притвору у Хагу, гдје се и даље налазе.
Сва четворица ових некадашњих шефова ОВК су оптужени за низ ратних злочина и злочина против човјечности и терете се за злочине широм 40 мјеста за у којима су људи неосновано лишавани слободе, мучени и убијани, за које им пријети казна доживотног затвора.
У оптужници се наводи да су кривична дјела која им се стављају на терет извршена у периоду најкасније од марта 1998. до септембра 1999. на више мјеста на Косову, као и у Кукешу и Чахану, у сјеверној Албанији.
Према наводима оптужнице, та дјела су извршили припадници ОВК против стотина цивила и лица која нису били активни учесници у непријатељствима. Жртве су махом били Срби, али и Албанци нелојални ОВК.
У оптужници се наводи да Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи сносе индивидуалну кривичну одговорност, према различитим облицима кривичне одговорности, за кривична дјела извршена у контексту немеђународног оружаног сукоба на Косову, која су била дио раширеног и систематског напада на особе за које се сумњало да су били против ОВК.