Након извјештаја о звјерствима у Бучи, руска пропаганда је у пуном замаху. Она говори, између осталог, о инсценираним сликама, пише Deutsche Welle.
До сада су руски државни емитери као што је РТ играли централну улогу у ширењу пропаганде Кремља на међународном нивоу.
Канал РТ ДЕ, раније РТ Деутсцх, развио се, како су показале анализе, у једног од најважнијих подстрекача покрета тзв. „кверденкера“ у Нјемачкој и ЕУ током пандемије короне.
Ускачу званични канали
У међувремену је, међутим, завладала тишина на каналима преко којих су до сада РТ ДЕ и други руски државни емитери слали своје поруке свијету. Умјесто тога, налози на друштвеним мрежама руских амбасада развили су се у важне канале за дистрибуцију. На примјер, након што су фотографије и снимци из Буче изазвали ужас међународне јавности, са разних налога на Твитеру руског Министарства спољних послова шириле су се грубе тврдње о монтираним злочинима. Међу њима је и налог на Твитеру руске амбасаде у Нјемачкој и налог на Фејсбуку амбасаде у Словачкој.
Политичар њемачких Зелених Константин фон Ноц тражи да оператери тих великих платформи реагују исто као што су реаговали на циљане лажне извјештаје о ковиду 19.
Твитер реагује
Твитер је у међувремену ограничио домет многих налога руске владе на тој платформи – званичне профиле министарстава и амбасада, као и налоге високорангираних руских званичника. То је, међутим, релативно блага мјера, јер се ти налози сада више не препоручују, а нису затворени. При том, постоје очигледна кршења правила Твитера.
На примјер, 10. марта руска амбасада у Лондону тврдила је да је бомбашки напад на породилиште у украјинском граду Маријупољу лажиран. Та тврдња је била погрешна и Твитер је касније уклонио те постове. Истраживање британске телевизије ББЦ открило је више дезинформација које круже на званичним налозима руске владе. ББЦ такође процјењује да се радило о координисаним активностима са више налога, чиме се крше правила Твитера.
Алтернативни канали и „корисне присталице“
Русија ипак и даље покушава да шири садржај својих државних емитера. Постоји више интернет-адреса преко којих се емитује садржај РТ ДЕ – на примјер у одређеним групама на Фејсбуку које се представљају као „мировне иницијативе“ или групе у којима се окупљају „слободни грађани“ (Мüндиге Бüргер).
Бодо Шифман, популаран међу онима који негирају постојање короне, један је од оних који преузима садржај са нових канала РТ и дистрибуира га преко Телеграма. Те садржаје тамо може да види на десетине хиљада корисника. Шифман је чак у једном периоду непрекидно емитовао програм РТ ДЕ преко свог налога на Телеграму, а престао је јер очигледно није било довољно интересовања.
Почетком фебруара РТ ДЕ је забрањен због тога што није имао дозволу за емитовање. Почетком марта, ЕУ је забранила дистрибуцију садржаја РТ и Спутњика унутар Уније, „све док се не оконча агресија на Украјину и док Руска Федерација и њој блиски медији не престану са активностима дезинформисања и манипулације информацијама против ЕУ и њених држава-чланица.“
За то вријеме, Русија је забранила емитовање Дојче велеа, а након инвазије на Украјину драстично ограничила рад независних медија и друштвених мрежа.