Izolovani od gradske vreve, modernog života i tehnologije, fascinantno pleme Korovai živi u Papui Novoj Gvineji, potpuno u skladu s prirodom i samoodrživo, piše Putnikofer.hr.
Sve do 1970-ih nije bilo zabilježenog kontakta između njih i zapadnog svijeta. Zapravo, naučnici vjeruju da do tada nisu bili svjesni da postoji još neko na planeti, osim nekoliko okolnih plemena.
Pleme Korovai poznato je po svojim jedinstvenim kućicama na drvetu koje su građene na visini od osam do 15 metara od tla. Ovakav stambeni sistem im donosi mnoge prednosti.
Prvo, zaštićeni su od insekata i divljih životinja, a osim toga, osjećaju se puno sigurnije jer su im u prošlosti neprijatelji mogli lako doći te oteti njihovu djecu i žene kako bi ih ubili ili porobili.
Pleme nema poseban hijerarhijski sistem, budući da narod Korovai cijeni jednakost i sklad. Dominantan muškarac u grupi obično je onaj za kojeg su mislili da je najpametniji i najjači. Od njega traže mudrost i rješavanje problema.
Prvi zabilježeni slučaj da su se zapadnjaci susreli s ovim plemenom bio je tek 1974. godine kada je grupa naučnika povela ekspediciju na to područje. Jedna od jedinstvenih osobina plemena Korovai je da vjeruju u reinkarnaciju. Kad umru, čekaju svoj red da se reinkarniraju kao novorođenče ili životinja.
Duboko su religiozan narod i posštuju crvenokosog Boga po imenu Gimigi. Gimigi je sveznajući čija je slava ispričana kroz mitove, narodne priče i tradicije.
Da bi se otjeralo zlo iz njihove zemlje, čvrsto se vjeruje u izricanje presude kanibalizmom. Kada vještica (poznata kao Khakhua) uđe u tijelo čovjeka, Koravai ga ubiju i pojedu kako bi spriječili širenje zle kletve.
Dok hrišćanski misionari žive u tom području od kasnih 1970-ih i uspješno su obratili neke pripadnike Korovaija, mnogi se nerado odriču svojih tradicionalnih pogleda.
Vjeruju da su demoni stvarni i vjerovatnije je da će se za svaku smrtonosnu bolest okriviti zle duhove, a ne zaraznu bolest koja je zahvatila nevakcinisanu zajednicu.
Samo nekolicina tih ljudi doživi četrdesetu godinu života zbog nemogućnosti liječenja i premalog znanja o zaštiti od virusa.